“Movie Your Guitar” – koncert gitarowy zespołu 5G w Nakielskim Ośrodku Kultury

Serdecznie zapraszamy na koncert bydgoskiej grupy 5G zatytułowany  „Movie Your Guitar” czyli Gitarzyści na scenie, animacje na ekranie.
 
Odbędzie się on w Nakielskim Ośrodku Kultury 10 października o godzinie 19:00.
Obowiązkowa pozycja dla fanów gitarowych brzmień oraz eksperymentów muzycznych. Ale nie tylko dla nich – ucieszą się także miłośnicy kina animowanego. Pięciu gitarzystów – multiinstrumentalistów związanych z bydgoską sceną muzycznej alternatywy zagra skomponowane przez siebie utwory do filmów polskich animatorek. Zapraszamy na koncert grupy 5G w ramach projektu „Movie Your Guitar”.
Marek Maciejewski, Artur Maćkowiak, Sławomir Szudrowicz, Wojciech Kotwicki i Adam Kempa – to oni tworzą skład grupy 5G powstałej w ramach projektu Movie Your Guitar. Muzycy są doskonale znani bydgoskiej (i nie tylko bydgoskiej) publiczności chociażby z występów w zespołach takich jak Variété, Something Like Elvis, 3moonboys, Potty Umbrella i Godot.
W ramach Prologu 9. Fonomo Music & Film Festival, wspólnie staną na scenie i zaprezentują sześć nowych utworów skomponowanych do filmów animowanych polskich artystek. Każdy z muzyków stworzył utwór do wybranego wcześniej filmu – wśród nich jest krótkometrażowa animacja „Kwadratura koła” wywodzącej się z Bydgoszczy znakomitej reżyserki Karoliny Specht, której filmy pokazywane były na najważniejszych festiwalach kina animowanego na świecie. Muzykę inspirowaną jej filmem skomponował Artur Maćkowiak. Zobaczymy także „Porozmawiaj z nią” w reżyserii Agaty Prętki (muzyka Adam Kempa), „Obce ciało” Marty Magnuskiej (muzyka Sławek Szudrowicz) i abstrakcyjny film animowany „Kinki” (reż. Izumi Yoshida), do którego muzykę skomponował Wojciech Kotwicki. Będzie też niezwykle barwa i dynamiczna animacja „Moko” Marty Szymańskiej, która jest artystyczną wariacją na temat polinezyjskiej kultury i mitologii – do tego obrazu muzykę stworzył Marek Maciejewski. Finał koncertu to wspólne dzieło grupy 5G skomponowane do obsypanego nagrodami filmu „Kreatury” polsko-brytyjskiej artystki, Tessy Moult-Milewskiej.
Opis filmów:
„Kwadratura koła”, reż. Karolina Specht
Polska 2018, PWStiF w Łodzi, 4’49”
Muzykę do filmu skomponował Artur Maćkowiak.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kwadrat żyje wśród chaosu i zmian. Przy drugim zauważamy, że układy w których funkcjonuje, ciągle powtarzają się, wprowadzają rutynę, hipnotyzują, nie pozwalając zrobić żadnego ruchu. Pewnego razu do schematu wkrada się nowy element, który na chwilę pozwoli kwadratowi nieco inaczej spojrzeć na rzeczywistość. „Kwadratura koła” to, opowiadana za pomocą graficznych metafor, na wpół abstrakcyjna opowieść o pewnym niemożliwym uczuciu.
„Moko”, reż. Marta Szymańska
Polska 2013, PWStiF w Łodzi, 4’26”
Muzykę do filmu skomponował Marek Maciejewski.
Dynamiczna opowieść o kształtach, kolorach i ornamentach polinezyjskich czerpiąca z tamtejszej mitologii. Jest wariacją na temat polinezyjskiego mitu o stworzeniu świata. Historia prarodziców, pierwszych kochanków, zanurzona jest w wielobarwnej impresji plastyczno-muzycznej.
„Obce ciało”, reż. Marta Magnuska
Polska 2016, PWStiF w Łodzi, 7′
Muzykę do filmu skomponował Sławomir Szudrowicz.
Ciało obce żyje swoim własnym życiem. Nie możesz się go pozbyć, pozostanie z tobą na zawsze. Potrzebujesz go. Więc pogłaszcz swoje ciało obce i nie próbuj golić jego długiego, szorstkiego futra… Historia o rzeczach, które wydają się być obce i dziwne, w rzeczywistości jednak są nam bliskie – o wewnętrznej i zewnętrznej przemianie.
„Kinki”, reż. Izumi Yoshida
Polska 2015, FuMi Studio, 10’12”
Muzykę do filmu skomponował Wojtek Kotwicki.
„Kinki” to abstrakcyjny film animowany w konwencji horroru i thrillera psychologicznego. Bohater – morderca, koduje w pamięci obrazy, aby dokonać rekonstrukcji zbrodni. Jest to próba kontemplacji obiektów rzeczywistych (tzn. tu i teraz), tak odmiennych od zniekształconych obrazów jego pamięci. Materia, która go otacza, którą tak dobrze zna, jest odrealniona, nie do poznania. Brak mu kryteriów, które pozwoliłyby na identyfikację i oddzielenie obrazu psychicznego od obrazu rzeczywistego. W dalszej kolejności, powoli, fragmenty obrazów zaczynają układać się w logiczną całość, gdzie morderca okazuje się jednocześnie ofiarą.
Kreatury„, reż. Tessa Moult-Milewska
Polska 2015, Studio Munka, 9’55”
Kompozycja wspólna.
Groteskowa historia o miłości. Karykaturalni bohaterowie Harold i Matylda, stawiają czoła społecznemu ostracyzmowi i podejmują nieudolne próby manipulacji swoim obscenicznym wizerunkiem. Surowa w formie animacja wycinankowa inspirowana twórczością Roalda Dahla, Lotte Reiniger i Edwarda Goreya wprowadza widza w nieprzewidywalny i eklektyczny świat mrocznej wyobraźni, ostatecznie pozostawiając go z pytaniem: kim właściwie są tytułowe Kreatury?
Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie. Jednocześnie prosimy o zachowanie zasad dystansu społecznego.
Michał Dubkowski – Dyrektor Nakielskiego Ośrodka Kultury