Muzeum zaprasza na wernisaż wystawy pn. „Od pierwszego balu do orkiestry kociej. Dar fabryki porcelany AS Ćmielów”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pn. „Od pierwszego balu do orkiestry kociej. Dar fabryki porcelany AS Ćmielów” do Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, który odbędzie się 14 lutego 2020 roku. Ekspozycja zostanie otwarta jednocześnie z wystawą „Retro Amor”.

10 grudnia 2019 r. Tomasz Pasieka – Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej podpisał umowę darowizny z Fabryką Porcelany AS Ćmielów. Na mocy umowy do zbiorów nakielskiego muzeum trafiło 71 figurek porcelanowych, których autorami są najwybitniejsi polscy artyści.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów jest manufakturą. W sposób ręczny produkuje się w niej luksusową porcelanę. W 1996 r. Adam Spała kupił nieczynną Wytwórnię Świt i wznowił produkcję. Manufaktura w swojej ofercie posiada ponad 400 wzorów porcelanowych figurek, ekskluzywne serwisy, filiżanki, wazony i biżuterię oraz unikatowe obrazy ręcznie malowane na porcelanie. W swojej ofercie posiada projekty, które w połowie lat 60-tych XX w. powstały w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, uzupełniają je prace współczesnych twórców, m.in. Adama Spały – właściciela zakładu. Produkowana jest tam także różowa porcelana wg oryginalnej, przedwojennej, receptury Bronisława Kryńskiego. Wszystkie wyroby wykonywane są ręcznie, każdy z nich otrzymuje indywidualny numer oraz certyfikat autentyczności. Bogactwo oferty manufaktury możecie Państwo poznać na stronie www.as.cmielow.com.pl

Przekazane figurki znacząco wzbogaciły gromadzoną w Muzeum Ziemi Krajeńskiej kolekcję ceramiki (porcelany, fajansu i szkła), sprawiając, że staje się ona jedną z ciekawszych i bardziej wartościowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas wystawy po raz pierwszy kolekcja figurek ćmielowskich zostanie zaprezentowana szerszej publiczności.

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią