Nadleśnictwo Szubin rozpoczęło manipulację jakościowo-wymiarową drewna najcenniejszego, na submisję

W piątek 10 września 2021 roku  rozpoczęto w Nadleśnictwie Szubin manipulację jakościowo-wymiarową drewna najcenniejszego, przeznaczonego na aukcję zwaną submisją.

Ten rodzaj sprzedaży przeznaczony jest dla klientów, którzy potrzebują drewno o szczególnych cechach wymiarowych i jakościowych. Taki surowiec charakteryzuje się praktycznie brakiem jakichkolwiek wad. Nie znajdziemy w nim sęków, krzywizn czy zgnilizn. Dodatkowo ważna jest również odpowiednia barwa drewna i jego struktura.

Z oferowanego na tego typu aukcjach drewna wyrabiane są między innymi instrumenty muzyczne, czy drewniane elementy jachtów.

Submisja jak każda aukcja polega na tym, że drewno zostaje sprzedane klientom, którzy zaoferują najwyższą cenę za daną kłodę (tzw. los). Ponieważ jest to wyjątkowo cenny surowiec, to też ścinka i manipulacja takiego drewna jest zawsze wykonywana pod szczególnym nadzorem.

Nadleśnictwo już po raz drugi przekazuje drewno na submisje. Chociaż w lasach szubińskich króluje sosna to i nam udaje się znaleźć „perełki” w drzewostanach dębowych. Tak cennego surowca nie udałoby się pozyskać, gdyby nie ciężka praca hodowlana leśników. Dzięki przebudowie drzewostanów z roku na rok sadzonych jest coraz więcej gatunków liściastych.

Dzięki właściwym zabiegom hodowlanym i ochronnym leśnicy są  przekonani, że przyszłe pokolenia nie tylko będą mogły korzystać z rekreacyjnej i przyrodniczej roli lasu, ale również z dobrodziejstwa jakim jest w pełni odnawialny surowiec – drewno.

źródło: Nadleśnictwo Szubin