Nadzieja wyśpiewała 9. GRAND PRIX dla Nakła nad Notecią

699

Po ponad rocznej przerwie Nadzieja powróciła do chóralnych zmagań konkursowych. Z jakim efektem? Z Sopotu do Nakła nad Notecią muzycy przywieźli najwyższy śpiewaczy laur – GRAND PRIX.

25 listopada 2018 roku na fanpage’u chóru Nadzieja pojawił się wpis, w którym możemy przeczytać: „Decyzją dyrygenta kończymy etap konkursowy. […] 8 tytułów Grand Prix i zapowiada się, że więcej nie będzie”. Choć sądząc po komentarzach niektórzy nie dowierzali, tak się właśnie stało. Rok 2019 minął chórzystom pod znakiem sporej liczby koncertów, o różnorakiej tematyce – od patriotycznych, sakralnych, kończąc na oprawie ślubów. Praktycznie w każdym tygodniu chórzyści spotykali się na min. 2 próbach, by szlifować materiał. Podczas jednej z tych prób zrodził się pomysł, by ponownie podjąć konkursową rękawicę – trzeba przyznać, iż emocje związane z muzyczną rywalizacją nieco uzależniają, zwłaszcza gdy towarzyszą przez tyle lat, ile uskutecznia ją chór Nadzieja. Dyrygent, choć początkowo nastawiony negatywnie, przychylił się do pomysłu, a wybór padł na 5. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej MUNDUS CANTAT 2019 w Sopocie.

14 grudnia 2019 roku z samego rana muzycy wyruszyli w kierunku Trójmiasta. Po kilkugodzinnej przeprawie przez autostradę dotarli na miejsce, by wziąć udział w przesłuchaniach konkursowych w Kaplicy św. Wojciecha w Sopocie. Przed jury w składzie: prof. Beata Wróblewska, dr hab. Michał Kozorys oraz prof. Marcin Tomczak – dyrektor artystyczny festiwalu, nakielski chór zaprezentował 4 utwory wpisujące się w klimat adwentowo-świąteczny. Zaraz po przesłuchaniach chóry festiwalowe przeniosły się do Sopot Centrum, by swoim śpiewem napełnić je magią zbliżających się świąt. Dzięki temu, iż w tej lokalizacji znajduje się też dworzec kolejowy, słuchacze z całej Polski mogli choć na moment przystanąć i poczuć atmosferę nadchodzącego Bożego Narodzenia. Koncert Finałowy, podczas którego zwycięskie zespoły prezentowały ponownie swój repertuar, odbył się w Kościele Gwiazda Morza. To właśnie podczas tego koncertu odczytany został werdykt oznajmiający, który spośród uczestniczących w konkursie chórów okazał się najlepszy. Tytuł ten przypadł chórowi z Nakła nad Notecią, a dokładniej mówiąc były to: złoty dyplom, 1. miejsce w kategorii dorosłych chórów kameralnych – nagroda Prezydenta Miasta Sopotu oraz GRAND PRIX całego festiwalu. Po ponad rocznym „odpoczynku” od konkursowych chóralnych szranków, chór Nadzieja wyśpiewał 9. w swojej historii GP. Zatem ubiegłoroczny post na fanpage’u chóru nie okazał się być proroczym. Jest 9 gwiazdka! Czy będą kolejne? Czas pokaże!

Pomimo zimna, akcję pn. Gorączka Sopockiej Nocy usukuteczniali: Patrycja Cywińska-Gacka, Justyna Droszcz, Weronika Kober, Nina Jędryczka, Alicja Niemczewska, Mirosława Maison, Paweł Kloska, Sławomir Sieciński, Karol Żarnowski, Szymon Niemczewski, Antoni Torzewski oraz oczywiście Michał Gacka.

Chórzyści dziękują organizatorom, sponsorom i jurorom festiwalu. Serdeczne podziękowania należą się również Nakielskiemu Ośrodkowi Kultury, który wsparł pomysł wzięcia udziału w konkursie.

Rok 2020 to dla chóru ważna data. W roku tym przypada bowiem 15-lecie istnienia Nadziei. Jakie są plany na ten jubileuszowy czas? O tym przekonamy się NIEBAWEM. Tymczasem #badzcie_przy_Nadziei

 

materiał: Szymon Niemczewski – chór Nadzieja