Nagroda Filmowa Marszałka Województwa dla reżyserki Luizy Budejko

W niedzielę (26 listopada) zakończył się IV Barć Film Festiwal w Barcinie (powiat żniński). Nagrodę Filmową Marszałka Województwa za debiut reżyserski otrzymała Luiza Budejko, której film „Wskrzeszenie” został nagrodzony Grand Prix festiwalu. W uroczystej gali uczestniczyli przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

– Film musi być sposobem mówienia do drugiego człowieka i cieszę się, że młodzi twórcy chcą do nas mówić. My natomiast powinniśmy ich słuchać. Słuchać z uważnością i czułością, jak chciała Olga Tokarczuk. To czułość daje empatię i siłę do tego, aby pięć minut po filmie pomyśleć o tym, jakie jest jego przesłanie i coś z tego przesłania zaczerpnąć – powiedziała przewodnicząca Elżbieta Piniewska.

– Cieszymy się, że takie konkursy są organizowane. Chylę czoło przed samorządami lokalnymi, przed gminami, które chcą je organizować i korzystają ze wsparcia samorządu województwa. My tego wsparcia chętnie udzielamy i udzielać będziemy – zadeklarował wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

Grand Prix festiwalu jury przyznało filmowi „Wskrzeszenie” w reżyserii Luizy Budejko. Pierwszą nagrodę otrzymała produkcja „Na żywo” w reżyserii Mary Tomkowich. Druga nagroda została przyznana filmowi „Funeralia” w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego. Trzecią nagrodę odebrała Hanna Kilińska, reżyserka filmu „Nie mów tak do mnie”.

Luiza Budejko ukończyła Gdyńską Szkołę Filmową. Jest również absolwentką Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy i Akademii Muzycznej. Związana także z Ogniskiem Teatralnym Haliny i Jana Machulskich. Reżyserowała krótkie formy teatralne, etiudy fabularne, filmy dokumentalne i teledyski. Jej film „Wskrzeszenie” zdobył nagrodę także na festiwalu filmów krótkometrażowych w Nowym Jorku.

Czwarta edycja Barć Film Festiwalu trwała od 24 do 26 listopada w Miejskim Domu Kultury w Barcinie. W jury konkursowym zasiedli: reżyser Krzysztof Zanussi, aktorki Dorota Stalińska i Gabriela Muskała oraz krytyk filmowy i dziennikarz Łukasz Maciejewski.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP