Najlepsze z najlepszych w wymagającej profesji. Magdalena Karwecka z specjalną nagrodą zarządu województwa

Zaangażowane, empatyczne, skuteczne, dochowujące w pracy najwyższych standardów etycznych i zawodowych – takie są specjalistki terapii zajęciowej uhonorowane w tym roku specjalnymi nagrodami zarządu województwa. Nagrody pieniężne i listy gratulacyjne odebrały dziś (8 października) Magdalena Karwecka, Magdalena Magalska, Larysa Kryska i Inga Brzezińska.

– To druga edycja naszego konkursu Najlepszy Terapeuta Zajęciowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Chcemy podkreślić rolę i wielką wartość pracy tych bardzo potrzebnych specjalistów. Brakuje słów by podziękować za tę służbę, niezwykle trudną i niezwykle ważną – powiedział podczas briefingu prasowego marszałek Piotr Całbecki.

– Zawód terapeuty bywa społecznie niedoceniany, a powinniśmy pamiętać, że robią oni rzeczy cudowne dla swoich podopiecznych i ze swoimi podopiecznymi. Otwierają ich na sztukę, na piękno, pozwalają poczuć się potrzebnymi we wspólnocie – stwierdziła w swoim wystąpieniu przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Magdalena Karwecka pracuje w Warsztacie Terapii Zajęciowej Pod Dębem w Paterku w powiecie nakielskim; Magdalena Magalska jest terapeutką w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Grudziądzu; Larysa Kryska opiekuje się podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej we Włocławku; Inga Brzezińska prowadzi zajęcia terapeutyczne z podopiecznymi Fundacji Społeczno-Charytatywnej Pomoc Rodzinie i Ziemi w Toruniu.

Kandydatury w konkursie zgłaszały podmioty prowadzące placówki integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz organizacje pozarządowe i instytucje pomocowe kościołów i związków wyznaniowych.

Terapia zajęciowa to rodzaj terapii uaktywniającej polegający na podejmowaniu przez pacjenta określonych działań pod kierunkiem i opieką terapeuty. Jest powszechnie wykorzystywana m.in. w warsztatach terapii zajęciowej i domach pomocy społecznej.  Pacjentami terapeutów zajęciowych są osoby niepełnosprawne i seniorzy. Celem jest szeroko rozumiana rehabilitacja – w odniesieniu zarówno do ciała, jak i sfery psychicznej i społecznej – oraz samodzielność podopiecznych.

Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Szymon Zdziebło