Komunikat prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla w sprawie budowy drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz-Toruń
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dotyczącą budowy pierwszego odcinka drogi ekspresowej S10. Odcinek ten obejmuje trasę od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Emilianowo (obwodnica Brzozy) wraz z rozbudową drogi krajowej nr 25 w województwie kujawsko-pomorskim. Realizacją inwestycji zajmie się Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. Planowane oddanie do użytku nowego odcinka nastąpi w trzecim kwartale 2026 roku.
Proces przygotowań do inwestycji
Rozpoczęcie budowy drogi ekspresowej S10 to finalny etap wieloletnich przygotowań i licznych uzgodnień. Proces ten wymaga ścisłej współpracy między instytucjami.
Jak informował Wojewoda w poprzednim komunikacie prasowym, 25 września 2024 r. Pełnomocnik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przedłożył do Urzędu Wojewódzkiego projekt budowlany, który uwzględniał m.in. zalecenia Wojewody, a także ustalenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ), Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) oraz Wód Polskich. Dzięki temu możliwe było podjęcie kolejnych kroków formalnych.Wojewoda niezwłocznie zawiadomił strony postępowania, a także poinformował wnioskodawcę (GDDKiA i jej pełnomocnika) oraz właścicieli i użytkowników nieruchomości objętych inwestycją o zebraniu całości materiału dowodowego. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki przystąpił do weryfikacji uzupełnionego projektu budowlanego.
Pełnomocnik GDDKiA dnia 18 października 2024 r. przedłożył zawiadomienie o ostateczności postanowień prostujących omyłki w orzeczeniu Wód Polskich oraz RDOŚ.
Urząd Wojewódzki zakończył etap odbioru zawiadomień oraz odpowiedział na wniesione w wyniku wskazanego zawiadomienia uwagi.
Zakończone sprawnie działania Urzędników pozwoliły na podjęcie kroku milowego, jakim jest wydanie decyzji ZRID na realizację 1 odcinka drogi ekspresowej S10 przez Wojewodę.
Dalsze kroki po wydaniu ZRiD
Nowo oddawane odcinki dróg to skrócenie czasu podróży pomiędzy kluczowymi ośrodkami miejskimi w kraju, większe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ich realizacja wiąże się jednak z wieloletnim, skomplikowanym procesem, którego częścią jest konieczność pozyskania przez Skarb Państwa nieruchomości pod przyszłą drogę. Wojewoda w postępowaniu administracyjnym wyda teraz decyzje ustalające wysokość odszkodowania za nieruchomości przejęte na rzecz Skarbu Państwa w terminie 60 dni od dnia nadania decyzji ZRiD rygoru natychmiastowej wykonalności.
Droga S10 – strategiczna inwestycja dla regionu i kraju
Droga ekspresowa S10 będzie stanowiła jedno z najważniejszych połączeń drogowych, łącząc Szczecin z Warszawą. Dla województwa kujawsko-pomorskiego trasa ta odegra kluczową rolę, umożliwiając szybkie i sprawne połączenie dwóch największych miast regionu – Bydgoszczy i Torunia. Droga Ekspresowa S10 znacząco usprawni również komunikację z województwami wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz mazowieckim, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Wojewoda powoła Zespół roboczy ds. S10
„Aby usprawnić działania służb zaangażowanych w proces budowy drogi ekspresowej S10 na etapie uzgodnień między nimi, a także by przyspieszyć dalsze działania po wydaniu decyzji na realizację 1 odcinka, powołałem zespół roboczy, który będzie odpowiedzialny za koordynację działań. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele państwowych jednostek mających istotną rolę w sprawie, takich jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Lasy Państwowe, czy Polskie Koleje Państwowe. Celem Zespołu jest efektywniejsza współpraca i szybsze podejmowanie decyzji, już na etapie uzgodnień. Zwrócę się również do Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Klimatu, które sprawują nadzór nad jednostkami, z prośbą o nadanie priorytetu tej inwestycji, podkreślając jej kluczowe znaczenie dla regionu.” – zapowiada Wojewoda.
Prace nad pozostałymi odcinkami S10
– Odcinek 2 – Trwa ocena oddziaływania na środowisko prowadzona przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ).
– Odcinek 3– 3 października 2024 r. RDOŚ uzgodnił warunki realizacji inwestycji. Następnie, 4 października 2024 r., Pełnomocnik GDDKiA został wezwany do uzupełnienia dokumentacji, w tym map podziałowych.25 października Pełnomocnik odpowiedział na wezwanie.
– Odcinek 4 – 3 października 2024 r. Pełnomocnik GDDKiA uzupełnił wniosek. 7 października 2024 r. wszczęto postępowanie po uzupełnieniu wniosku a raporty oddziaływania na środowisko zostały przekazane do RDOŚ.
Natalia Szczerbińska – Rzecznik Prasowy, Biuro Wojewody Kujawsko-Pomorskiego