Nakielscy seniorzy w Sosnowcu

W dniach 14–18 października przedstawiciele organizacji działających na rzecz seniorów z terenu miasta i gminy Nakło nad Notecią uczestniczyli w projekcie Urzędu Miasta Sosnowiec pt. „Seniorzy z pasją”.

Celem projektu była aktywizacja i integracja seniorów na poziomie ponadnarodowym, zapobieganie wykluczeniu społecznemu, propozycja ciekawych, aktywnych sposobów spędzania czasu wolnego, rozwijania pasji i zainteresowań, przybliżenie dziedzictwa kulturowego, poszerzenie wiedzy z zakresu historii, sztuki i tradycji w innych krajach. Zachęcenie seniorów do przekraczania granic własnych możliwości, przełamywania wewnętrznych barier i ograniczeń.

Uczestnikami projektu byli przedstawiciele miast partnerskich Sosnowca: Les Mureaux i Roubaix (z Francji), Suceava (z Rumunii), Nakła nad Notecią oraz seniorzy z Rady Seniorów Miasta Sosnowca.

Nakło nad Notecią reprezentowali: Ewa Haberska – z-ca przewodniczącej Nakielskiej Rady Seniorów, radna Rady Miejskiej w Nakle n. Not., Barbara Kunert – przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nakle, jednocześnie członek Nakielskiej Rady Seniorów, Józefa Jankowiakczłonek Nakielskiej Rady Seniorów, Elżbieta Budziszak – przedstawiciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nakle n. Not., Andrzej Bojko – członek Nakielskiej Rady Seniorów, Renata Stachowska – koordynator Dziennego Domu Pobytu Senior+ w Nakle n. Not.

Podczas pobytu w Sosnowcu uczestnicy projektu mieli możliwość udziału w różnego rodzaju spotkaniach, warsztatach i wyjazdach.

  1. W debacie dotyczącej standardów współpracy seniorów z władzami w miastach partnerskich pt. „Partycypacja i decydowanie – zwiększenie udziału Seniorów w procesach współdecydowania i partycypacji społecznej” – najlepsze praktyki i wymiana doświadczeń
  2. W zwiedzaniu Muzeum Śląskiego w Katowicach
  3. W spacerze po centrum Sosnowca i w warsztatach fotograficznych pt. „Pasje i zainteresowania – Seniorzy fotografują”. W rolę przewodników po mieście wcielili się sosnowieccy seniorzy
  4. W spotkaniu w Urzędzie Miasta w Krakowie z Barbarą Szafraniec – przewodniczącą Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów. Tematem spotkania było: „Rady Seniorów ambasadorami interesów starszych ludzi”
  5. W zwiedzaniu miasta Krakowa – w ramach cyklu „Seniorzy pasjonaci turystyki i historii”
  6. W zwiedzaniu Pałacu Schoena w Sosnowcu
  7. W warsztatach teatralnych – prowadzonych przez zawodowych aktorów. Odgrywali scenki teatralne ze znanych utworów, których bohaterami są seniorzy.
  8. W zwiedzaniu Pałacu Dietla w Sosnowcu.
  9. W warsztatach kulinarnych pt. „Seniorzy gotują”. Pod okiem znanego kucharza Adriana Feliksa seniorzy przygotowywali dania z regionu, z którego pochodzą.

Cały pobyt w Sosnowcu upłynął bardzo aktywnie w miłej i sympatycznej atmosferze. Miasto i Gmina Nakło nad Notecią dało się poznać jako samorząd, któremu zależy, aby seniorom żyło się coraz lepiej. Liczne rozwiązania, programy i projekty realizowane w Nakle n. Not. cieszyły się dużym uznaniem i zainteresowaniem wśród uczestników projektu.

foto1foto2foto3foto4

Renata Stachowska – Koordynator Dziennego Domu Pobytu Senior+ w Nakle nad Notecią