Nakielskie chóry kolędowały w farze

Wczoraj, 18 stycznia 2020 roku kościół pw. św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią przepełniała świąteczna atmosfera. Wszystko za sprawą Wielkiego Koncertu Kolęd w wykonaniu chórów – Semper Fidei, Soli Deo i Nadzieja.

Przybyłych powitała prowadząca Patrycja Cywińska-Gacka, która podkreśliła wyjątkowość koncertu. Wszystkie chóry obchodzą w roku 2020 swoje jubileusze i to właśnie Wielkim Koncertem Kolęd rozpoczynają ich świętowanie.

Kolędowanie rozpoczął „5-latek”, czyli chór Semper Fidei z parafii pw. Św. Stanisława BiM pod kierownictwem Mirosławy Maison. Muzycy zaprezentowali 8 utworów, zarówno w wersji a capella jak i przy akompaniamencie gitary. Publiczność chętnie włączała się do wspólnego śpiewu kompozycji takich jak: „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi” czy też „Choć tyle żalu w nas”.

Następnie, po krótkim motywie muzycznym zagranym na pianinie przez Michała Gackę, zaprezentował się chór Soli Deo, który w obecnym składzie koncertuje już 20 lat. Chórzyści na sobotni wieczór przygotowali 9 aranżacji, wśród których znalazły się m.in.: „Bracia patrzcie jeno”, „Hej kolęda” oraz „Kolęda dla nieobecnych”.

Ostatnia część koncertu należała do Nadziei, dla której obecny rok to 15-lecie śpiewaczej działalności. Zdobywcy GRAND PRIX 5. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Muzyki Adwentowej i Świątecznej w Sopocie zaprezentowali repertuar, który pozwolił na zdobycie tego znaczącego dla chóru tytułu, poszerzony o kilka kolęd i pastorałek. Wśród 7 utworów szlifowanych na cotygodniowych próbach znalazły się np.: „Jam jest dudka”, „Dixit Maria”, a także „Kenoza”, która zwieńczyła Wielki Koncert Kolęd.

Na sam koniec ponad godzinnego występu głos zabrał gospodarz świątyni proboszcz ks. dr Michał Adamczyk, który podziękował chórzystom za występ.

źródło: Urząd Miasta i Gminy Nakło nad Notecią

fot. Jakub Grabiński