Nakło nad Notecią: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”, pod takim hasłem obchodziliśmy kolejny już Tydzień Bibliotek

W Bibliotece Dziecięcej podróżowaliśmy po całym świecie, były zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne, głośne czytanie oraz słodkie upominki i podziękowania dla uczestników.

W poniedziałek z Jeżykami z Przedszkola Donald udaliśmy się do Czech. Tam czekał na nas Krecik i Rumcajs z rodziną, a także dwa śmieszne skrzaty: Żwirek i Muchomorek. Dzieci wysłuchały bajeczki o Kreciku, a następnie musiały odnaleźć schowane puzzle, dzięki różnym wskazówkom, po czym zabrały się do ich układania.. Nie było to wcale łatwe zadanie. Panie przedszkolanki również próbowały swoich sił w złożeniu Krecika. Kolejnym punktem spotkania była praca plastyczna z wykorzystaniem kolorowego papieru. Powstały piękne kopce, z których uśmiechał się do nas Krecik.

We wtorek z Biedronkami z Przedszkola nr 2 wyruszyliśmy do Finlandii, żeby spotkać się z rodziną Muminka. Przedszkolaki wysłuchały bajeczki „Wielka wyprawa Muminka”, odpowiedziały na zadawane przez bibliotekarkę pytania dotyczące tej uroczej rodzinki, a następnie wykonały pracę plastyczną przy pomocy płatków kosmetycznych. Piękne obrazki przedstawiały Muminka i Migotkę.

W środę Tęczowe Chmurki podróżowały po Polsce razem z Bolkiem i Lolkiem, Reksiem oraz Koziołkiem Matołkiem. Wysłuchały wierszy napisanych przez bibliotekarkę do ich własnych ilustracji. Były bardzo dumne, że stworzyły swoją własną książkę. Następnie dzieci podzielone zostały na trzy grupy i wykonały przy użyciu różnych materiałów plakaty przedstawiające właśnie Bolka i Lolka, Reksia oraz Koziołka Matołka.

W czwartek Pszczółki  z Przedszkola nr 2 wyruszyły do Danii, tam czekał na nich Hans Christian Andersen z baśnią „Brzydkie Kaczątko”. Dzieci znały też innych bohaterów z utworów tego pisarza. Dowiedziały się też jak po duńsku brzmi np. „Calineczka” czy „Dziewczynka z zapałkami”. Następnie Pszczółki wykonały z dostępnych materiałów pięknego łabędzia.

W piątek udaliśmy się z Dzwoneczkami z Przedszkola Tęczowe Wzgórze do Wielkiej Brytanii, aby spotkać Misia Paddingtona oraz Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Dzieci wysłuchały „Rymowanek” Puchatka, a następnie lokomotywą zwiedziły bibliotekę. Na sam koniec wykorzystując kredki, stworzyły piękne kolorowe prace przedstawiające misia o bardzo małym rozumku.

Był to bardzo wesoły i ciekawy tydzień. Tak nam się spodobało, że postanowiliśmy go trochę przedłużyć. Od poniedziałku wyruszamy w kolejne podróże.

Autor: Anna Splitt – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią