Nakło nad Notecią: Bibliotekarz poleca – „Mężczyzna, który tańczył tango”    

Max Costa jest uroczym fordanserem, bawidamkiem i szarmanckim oszustem, tańczącym tango jak nikt inny.  Tytułowy bohater zachwyca swoją urodą i manierami, sprytnie korzystając ze swoich atrybutów uwodząc kobiety, by następnie je wykorzystać, okraść i porzucić. Pewnego razu poznaje idealnie piękną Mechę i jej męża- sławnego i bogatego kompozytora. Małżeństwo składa fordanserowi nietypową propozycje. Chcą mianowicie, aby ten pokazał im ciemną stronę Buenos Aires, gdzie bez skrępowania tańczy się prawdziwe tango.

Ukradkowe spojrzenia i namiętny taniec rodzą między Maxem a Mechą pożądanie, którego nie sposób opanować. Nigdy więcej nie powinni się spotkać, ale przed prawdziwą miłością nie tak łatwo uciec. Nieoczekiwane spotkania na Lazurowym Wybrzeżu i w Neapolu to kolejne odsłony namiętnego i perwersyjnego związku, z turniejem szachowym i aferą szpiegowską w tle.

Arturo Pérez-Reverte napisał obszerną powieść – nostalgiczną, uwodzicielską, piękną i zmysłową. Przedstawił w niej życiowe historie: Maxa oraz Mechy, których połączyło gorące tango. Autor przenosi czytelnika w lata 20-te, 30-te i 60-te, w ten sposób, że z zapartym tchem zmierza się do kolejnych fragmentów powieści. To, co najbardziej ujmuje w książce, to subtelność, z jaką Pérez-Reverte tworzy sceny. Książkę czyta się tak, jakby oglądało się film. Królują w niej namiętność, miłość, oszustwo, taniec i szachy, a także cygara, piękne kobiety i luksusowe hotele.

 

Poleca: Anna Splitt – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią