Górny Śląsk, kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Dla młodziutkiej Sophie jedyną odskocznią od domowych obowiązków i pracy w jadłodajni są spotkania z Władkiem Zaleskim, chłopcem mieszkającym w tym samym domu. Wkrótce przelotna znajomość przeradza się w silne uczucie. Młodzi zakochują się w sobie na przekór rodzinom, którym trudno zaakceptować związek niemieckiej dziewczyny z synem śląskiego powstańca.
Wrzesień 1939 roku rujnuje wszystkie ich plany. Władek walczy w polskim wojsku, dostaje się do niewoli. Sophie kończy kurs stenotypistek i dostaje pracę. Musi dokonywać trudnych wyborów i podejmować wiele niełatwych decyzji. Wojna dobiegła końca. Przychodzi czas oczekiwania na powracających mężczyzn. Czas gojenia ran.
W książce poruszane są tematy, o których jeszcze do niedawna nie wolno było mówić: obóz na Zgodzie, wywózki górników w głąb ZSRR, to tylko niektóre z tragedii tamtych czasów. Czytelnik odnajdzie tu nastrój dawnego Śląska. Gwar miejskiego magla, ulice pachnące domowym obiadem i ludzką życzliwość. W ostatnim tomie tej serii odnajdziemy wiatr który przegnał wspomnienia o zimnej izbie w ponurej suterynie. Nastają nowe czasy, gdzie łazienki i chleb na stole pozwalają uwierzyć, że można żyć normalnie. Czas i historia zataczają koło, aby ponownie spleść losy rodziny Trauterów i Zaleskich. Nikt już nie cierpi głodu, ale strach o życie nadal towarzyszy.
Wszystkie książki z cyklu to: „Rozdroża”, „W obcym domu”, „Zielony Byfaj”.
Gorąco polecam tą opowieść z historią w tle, trzymającą w napięciu, pokazującą, że nie ma na świecie takiej siły, która mogłaby odebrać ludziom nadzieję i wiarę w lepszą przyszłość.
Autor: Stefania Bielecka PiMBP w Nakle nad Notecią