Nakło nad Notecią: Ciekawa i nietypowa lekcja biologii w I Liceum Ogólnokształcącym

Ciekawa i nietypowa lekcja biologii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią prowadzona przez nauczyciela matematyki – Mirosława Andrzejewskiego.

Czasami lekcje w naszym liceum nauczyciele prowadzą nietypowo, by zaciekawić tematem, zachęcić do nauki czy do rozwijania zainteresowań. Na lekcjach biologii i godzinach wychowawczych nasi uczniowie brali już udział w prelekcji przygotowanej przez Powiat Nakielski dotyczący czystego powietrza.

Uczniowie uczący się biologii mieli też możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez naszego nauczyciela matematyki – profesora Mirosława Andrzejewskiego. Pan Andrzejewski należy od kilkunastu lat do koła łowieckiego. Jest zapalonym myśliwym  i o swej pasji w kontekście preparowania czaszek zwierząt, które sam upolował lub znalazł martwe np. po wypadku samochodowym, opowiadała na lekcjach biologii. Uczniowie realizujący rozszerzenie z biologii uczą się m.in. o kręgowcach, w tym szczegółowiej poznają budowę szkieletów ssaków. Dzięki uprzejmości profesora mogli obejrzeć, dotknąć i sfotografować wybrane czaszki ssaków m.in. łosia, dzika, sarny, kozy, bobra, kuny, zająca a nawet szczura. Okazy miały wielkość od 1 metra do 1 centymetra. Wszystkie posiadały uzębienie i były profesjonalnie wypreparowane. Dodatkowo pan Mirosław Andrzejewski nie tylko opowiadał o cechach budowy czaszek, ale również o sytuacjach, czasami zabawnych, związanych z ich pozyskaniem. Między innymi ustrzelił dzika z wadą zgryzu, który miał problemy z pobieraniem pokarmu, przez co był niedożywiony. Z powodu jego uzębienia konsultował się nawet ze stomatologiem… Wypreparowanie jednej czaszki zajmuje profesorowi około 1 miesiąca. Nie wspomnę tu o odpowiednio dużych kotłach, czy środkach chemicznych, które wykorzystuje podczas tego procesu. Profesor był też kilka razy nagradzany w kole łowieckim za tak profesjonalnie i nietypowe w budowie wypreparowane czaszki. Należy nadmienić, iż pan Mirosław przekazał młodzieży również wiedzę z zakresu działalności koła, w kontekście dokarmiania zwierzyny czy ich odstrzału w celu pomocy rolnikom w zmniejszaniu strat w uprawach polowych.

W imieniu wszystkich naszych uczniów i własnym serdecznie dziękujemy profesorowi Mirosławowi Andrzejewskiemu za możliwość zobaczenia jego kolekcji i zdobycia dodatkowej wiedzy z tego zakresu. Życzymy dalszej wytrwałości i sukcesów w tej dziedzinie.

Kamila Stasiewska i Wiesława Wojciechowska – nauczycielki biologii