Nakło nad Notecią: „Kwiat wiśni i czerwona fasola” tematem dyskusji w Wypożyczalni Książek dla Dorosłych

W środę 15 czerwca 2022 roku w Wypożyczalni Książek dla Dorosłych odbyło się ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie DKK. Tematem rozmów była książka Duriana Sukegawy pt.: „Kwiat wiśni i czerwona fasola”.

Sentaro pracuje w małym sklepiku z dorayaki – tradycyjnymi naleśnikami nadziewanymi słodką pastą z czerwonej fasoli. Mimo, że interes nie idzie najlepiej postanawia zatrudnić kogoś do pomocy. Na lokalu umieszcza ogłoszenie z ofertą pracy.

O pracę zaczyna ubiegać się Tokue, starsza kobieta, która ma 76 lat. Sentaro próbując nie urazić staruszki odmawia jej.  Jednak kobieta się nie poddaje. Przychodzi następnego dnia wraz z plastikowym pudełkiem owiniętym w foliowy woreczek. Podaje mężczyźnie pakunek, po czym odchodzi. Sentaro najpierw wyrzuca go, jednak z powodów wyrzutów sumienia wyciąga go z kosza.  Po odpakowaniu jego oczom ukazał się an, czyli słodkie nadzienie z fasoli. Włożył odrobinę do ust i zachwycił się jego smakiem. Po przemyśleniu wszystkich za i przeciw postanowił zatrudnić staruszkę.

„Kwiat wiśni i czerwona fasola” to wzruszająca opowieść, skłaniająca do refleksji, którą czyta się jednym tchem. Opowieść o akceptacji, przyjaźni i sensie życia.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

autor: Marta Warmke PiMBP w Nakle nad Notecią