Nakło nad Notecią: Poświęcono karawakę – krzyż epidemiczny

Dzisiaj, 14 września 2021 roku po wieczornej mszy św. w kościele pw. św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią wyruszyła ulicami Kilińskiego, Młyńską i Bohaterów procesja na nakielski cmentarz. Na cmentarzu ks, kan. Tomasz Cyk z parafii pw. św. Jadwigi w Bydgoszczy poświęcił krzyż epidemiczny – karawakę. Uczestnicy procesji w modlitwie prosili Pana Boga by chronił mieszkańców od wszelkiej zarazy, a także za dusze zmarłych z powodu covid-19.

Karawaka to krzyż morowy, krzyż św. Zachariasza, używany był w Kościele katolickim, jako ochrona przed zarazą, morowym powietrzem czy epidemiami. Ma formę krzyża o dwóch belkach poziomych (tzw. krzyża patriarchalnego), z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. Na jego powierzchni często umieszczone są krzyżyki (siedem) i litery (zwykle osiemnaście), będące skrótami modlitw i wezwań. Do Polski krzyż ten przywędrował już w XIII wieku z Rusi i Węgier. Na początku XIV wieku krzyż wraz z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego został przekazany klasztorowi łysogórskiemu przez Władysława Łokietka – dzięki temu kult relikwii rozprzestrzenił się i do dziś świętokrzyskie sanktuarium jest największym w Polsce miejscem kultu Drzewa Krzyża Świętego. Od miejsca złożenia relikwii powstała nie tylko nazwa miejsca, a także pasma górskiego, rejonu i województwa.

tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski

Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).