Nakło nad Notecią: Spotkanie z policjantami w szkole w Występie

Mundurowi odwiedzili dzieci w Zespole Szkół w Występie i opowiadali im o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Policyjną profilaktyką objęto wszystkich uczniów szkoły.

Policjantki z nakielskiego zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii asp. Zofia Wrzeszcz, st. post. Wiesława Ambrozik wspólnie z dzielnicowymi mł. asp. Zbigniewem Wilczkiem i mł. asp. Dawidem Sobieszczykiem odwiedzili uczniów Zespołu Szkół w Występie. Na zajęciach przeprowadzonych dla klas I-VII poruszono wiele bardzo ważnych kwestii związanych z bezpieczeństwem.

Najmłodsze dzieci dowiedziały się, jak pieszy powinien zachowywać się na drodze i którą stroną jezdni może się przemieszczać. Mowa była również o ostrożności, jaką trzeba zachować wychodząc na ulicę zza pojazdów, którymi rodzice dowożą swoje pociechy do szkoły, czy zza szkolnego autobusu. Mowa była też o bacznym obserwowaniu otoczenia i potrzebie zachowania szczególnej ostrożności w ramach trwającej akcji informacyjno – edukacyjnej „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”.

Uczniowie klas starszych, usłyszeli wiele na temat tego, jak przepisy regulują odpowiedzialność prawną nieletnich za złamanie prawa. Mundurowi mówili wiele na temat niewłaściwego korzystania z sieci internetowej, wykorzystywania Internetu do popełniania różnego rodzaju przestępstw. Mowa była o cyberprzemocy, groźbach oraz hejcie. Policjanci przypominali, że publikowanie zdjęć bez zgody osoby uwiecznionej na fotografii, czy przerabianie zdjęć jest przestępstwem i w przypadku nieletnich grozi za nie odpowiedzialność przed sądem rodzinnym.

Policjanci przestrzegali także przed używkami, informując o konsekwencjach zdrowotnych eksperymentowania z alkoholem i e-papierosami. Przypominali też, że może być to jeden z przejawów demoralizacji nieletniego, a za zachowania niezgodne z obowiązującymi normami społecznymi grożą także kary zawarte w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich.

 

asp. Zofia Wrzeszcz p.o. Oficera prasowego KPP Nakło