Dnia 19 maja br. uczniowie nakielskiej Czwórki i Żeglugi po przerwie pandemicznej odwiedzili Berlin. Program „Berlińskiego ABC” obejmował zwiedzanie najsłynniejszych zabytków stolicy Niemiec jak: Brama Brandenburska, Berliner Dom – największy kościół protestancki miasta nad Sprewą, Alexanderplatz z wieżą telewizyjną, katolicka katedra św. Jadwigi, Plac Poczdamski, Reichstag – budynek niemieckiego parlamentu oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.
W 90. rocznicę „Bücherverbrennung” – spalenia książek autorów, którzy nie wpisywali się w ideologię nazistów po ich dojściu do władzy w styczniu 1933 roku, nie da się przejść obojętnie obok swoistego pomnika pustej biblioteki. To tutaj wyryto złowieszczo brzmiące profetyczne przesłanie wielkiego niemieckiego romantyka – Heinricha Heinego „ Tam, gdzie pali się książki, w końcu będzie się palić ludzi…”
Innym odwiedzonym przez młodzież miejscem związanym z upamiętnieniem ofiar wojny i tyranii, stanowiący tym samym Centralne Miejsce Pamięci Republiki Federalnej Niemiec jest Nowy Odwach ze słynną rzeźbą autorstwa Käthe Kolwitz „Matka ze zmarłym synem”
Głównym celem wyjazdu była jednak wystawa autorstwa artysty i architekta Yadegara Asisi „Pergamon Panorama”. Jego dzieło przenosi nas do roku 129 n.e. i pokazuje starożytne miasto Pergamon na zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej w okresie cesarskim za panowania cesarza Hadriana.
W czasie wolnym uczniowie mieli okazję spróbować specjałów kuchni niemieckiej oraz smacznych potraw z różnych innych stron świata, zaprezentować swoje umiejętności językowe w praktyce i zrobić zakupy.
Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały: p. Brygida Majewska, p. Małgorzata Kwaśniewska i p. Dorota Kamińska.
Materiał: Michał Wiśniewski