Nakło nad Notecią: Uczniowie Łokietka na wycieczce w Warszawie

 „Jak przygoda to tylko w Warszawie”
23 maja 2023 r. uczniowie  Zespołu Szkół im. Władysława Łokietka  Lubaszczu  wraz z opiekunkami: p. Magdaleną Stałowską – Janke, p. Beatą Stasinowską i p. Agnieszką Michalak udali się na wycieczkę do Warszawy.
Z pomocą nakielskiego biura podróży Mag Travel i przewodnika po Warszawie, pana Wojtka mogliśmy odkryć czar tego miasta.
Pogoda nam sprzyjała, dzień był ciepły i słoneczny, od razu udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Poznaliśmy biografię Fryderyka Chopina, która – opowiedziana przed jego najsłynniejszym pomnikiem – okazała się pasjonująca. Największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a do zdjęć cierpliwie „pozowały” nam przepiękne pawie.
Zwiedzanie Starego Miasta to poznanie polskiej historii w pigułce. Z jednej strony dostojne stare kościoły, malownicze kamieniczki, historyczne pomniki tworzą nastrojową atmosferę.  Z drugiej strony turyści z całego świata,uliczni grajkowie, kolorowe parasole ogródków – sprawiają, że  Starówka tętni swoim własnym, niepowtarzalnym życiem.
Na Powązkach Wojskowych  każdy grób to okazja do zadumy i refleksji.  Kwatery cmentarne żołnierzy walczących w I i II Wojnie Światowej, w bitwie warszawskiej, Powstańców Warszawskich, nawet kwatery Powstańców Styczniowych. To tutaj pochowana została Matka Nieznanego Żołnierza, najbardziej zasłużeni zarówno dla świata kultury, sportu, nauki jak i polityki.
Wycieczka przybliżyła nam też  historię  byłego „największego żydowskiego miasta w Europie”: ulice dawnej  dzielnicy żydowskiej, żydowski cmentarz przy ulicy Okopowej,  szlak historii getta i zagłady żydowskiej Warszawy.
Zwiedzanie Stadionu Narodowego skończyło się wyzwoleniem  piłkarskich emocji nawet u osób, które piłką nożną na co dzień się nie interesują . Mieliśmy okazję wejść na trybuny, na płytę boiska oraz na punkt widokowy, ale również przejść drogę, jaką tradycyjnie przebywa piłkarz.

Wycieczka była bardzo udana: sporo nowych informacji, dużo okazji do refleksji, ale też mnóstwo śmiechu w gronie koleżanek i kolegów.  Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wróciliśmy do domów zadowoleni, a na pamiątkę zostały nam wspomnienia i zdjęcia.

 

materiał: Zespół Szkół w Lubaszczu