Nakło nad Notecią: Uczniowie „Staszica” wyjadą na zagraniczne staże

547

W dniu 26 czerwca 2020 r. Narodowa Agencja programu Erasmus+ ogłosiła wyniki konkursów w 2020 r. dotyczące mobilności związanych z kształceniem zawodowym młodzieży oraz doskonaleniem kadry.

W Staszicu w latach 2020-2022 zostaną zrealizowane dwa projekty stażowe dla uczniów.

Pierwszy z nich „Praktyka czyni mistrza”, będzie realizowany przez szkołę – i zakłada staże zawodowe w Hiszpanii dla uczniów kształcących się na kierunkach informatycznym i logistycznym.

Realizatorem drugiego projektu „Profesjonalna praktyka twoją szansą” jest Fundacja Wspierania Edukacji im. ks. S. Staszica, której projekt zakłada realizację staży w Portugalii, Włoszech i Hiszpanii młodzieży kształcącej się na kierunkach technik organizacji turystyki, technik informatyk, technik logistyk i technik ekonomista. Projekt Fundacji zakłada wspólne mobilności uczniów Staszica i więcborskiego Ekonomika. Czekamy natomiast na informację dotyczącą akceptacji wniosków z listy rezerwowej, z programu doskonalenia kadr, na której na oczekuje kolejny złożony przez szkołę projekt. Szanse na jego są sfinansowanie są bardzo duże, albowiem jest na wysokiej, 69. pozycji.
W ubiegłym roku dofinansowano 180 projektów z listy rezerwowej.

Główne cele staży, to przede wszystkim zwiększenie kompetencji zawodowych i językowych uczniów. Wyjazdy umożliwią uczniom szkoły (przyszłym absolwentom) zdobycie wiedzy, umiejętności i poznanie praktycznych rozwiązań przydatnych i pożądanych zarówno na lokalnym jak i europejskim rynku pracy, połączone z doskonaleniem umiejętności językowych oraz poszerzaniem horyzontów myślowych będących zaczątkiem do samorealizacji.

Przed i pomiędzy wyjazdami uczniowie będą brali udział w zajęciach w ramach przygotowania  kulturowo-językowego.

tekst: Paweł Gorecki