Nakło nad Notecią: Waldemar Pawlak na spotkaniu w Starostwie Powiatowym i rolnikami

Wczoraj, 16 lipca 2020 roku w Nakle nad Notecią przebywał Waldemar Pawlak – prezes Polskich Młynów oraz prezes Zarządu Głównego ZOSP RP. W Nakle nad Notecią spotkała się ze starostą nakielskim Tadeuszem Sobolem oraz wicestarostą Tomaszem Miłowskim. Na spotkaniu rozmawiano o funkcjonowaniu nakielskiego Młyna, które przez pewien okres był nieczynny. Obecnie mieli się w młynie pszenicę twardą (durum), która jest jedną z najstarszych roślin uprawianych od wieków w Chinach, na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. Pszenica durum najlepiej rośnie w suchym, kontynentalnym klimacie. Ze względu na swoje właściwości (twarde bielmo, wysoką zawartość glutenu, wysoką szklistość i dużą zawartość barwników) pszenica durum wykorzystywana jest głównie do produkcji makaronów. Mąka z pszenicy durum, zwana semoliną, jest bardziej bogata w białko, tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne niż zwykła mąka pszenna.

Marka Młyny Polskie czerpie z doświadczeń ponad 100-letniej tradycji. Najstarszy młyn, w Nakle nad Notecią, rozpoczął pracę już w 1904 roku. Pierwsze wyroby zbożowe cieszyły się wyjątkową popularnością wśród mieszkańców Kujaw. Podobnym doświadczeniem mogą się pochwalić również Młyny Szymanów oraz Kluczbork, dzięki którym produkty pod nazwą Polskie Młyny i Szymanów podbiły serca wszystkich Polaków.

Podczas spotkania rozmawiano także o najstarszej straży pożarnej w Polsce – OSP Nakło nad Notecią. Waldemar Pawlak podkreślił, że doskonale pamięta pobyt w Nakle nad Notecią, kiedy to wręczał sztandar podczas padającego deszczu oraz i to że nakielska straż swoje lata powstania ma udokumentowane przez Komisję Historyczną ZOSP RP. Liczy również, że zostanie zaproszony na obchody jubileuszowe.

Po spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Nakle nad Notecią udał się na spotkanie z rolnikami do Art. Cafe, aby zachęcić do uprawy pszenicy twardej.

tekst: Zbigniew Kubisz

zdjęcia: Magdalena Stepka