Nakło nad Notecią: Wycieczka klas czwartych I LO do Wrocławia. Relacja uczestników

16 grudnia 2022 roku 49 uczniów z klas: IV biologiczno-chemicznej, IV angielsko-geograficznej i IV matematyczno-humanistycznej udało się na wycieczkę do Wrocławia pod opieką wychowawców i nauczycieli: Kamili Stasiewskiej, Renaty Woźny i Mirosława Andrzejewskiego.

Była to wycieczka przedmiotowa i integracyjna, podczas której zwiedziliśmy największe oceanarium oraz uczestniczyliśmy w jarmarku bożonarodzeniowym.

Wrocław przywitał nas mroźną, ale słoneczną pogodą.Najpierw zatrzymaliśmy sięw zoo. Pomysłodawcą i autorem wszystkich założeń koncepcyjnych, a także samej nazwy AFRYKARIUM, powstałej z połączenia słów: Afryka i akwarium, jest Radosław Ratajszczak, prezes spółki ZOO Wrocław w latach 2007-2022. Obecnie oceanarium we wrocławskim zoo to największa atrakcja w Polsce. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem rozmachu zbudowanych szklanych zbiorników z ekosystemami oceanów, wód słodkich czy zbiorowisk lądowej fauny i flory.

Zwiedzanie Afrykarium rozpoczęliśmy od Morza Czerwonego i mieszkańców jego plaż i wybrzeży. Mogliśmy obserwować największe żółwie lądowe oraz ryby z barwnych raf koralowych. W podziemiach kompleksu oglądaliśmy hipopotamy z Afryki wschodniej, pilchy afrykańskie, golce, kolorowe endemiczne ryby słodkowodne Malawi i Tanganiki. Następnie odkryliśmy najmniejszą antylopę świata – dikdiki, a także drapieżne mangusty. Nad naszymi głowami przepływał wodospad, a w górze szybowały m.in. warzęchy, kleszczaki, ibisy i warugi. Potem zanurzyliśmy się w wody głębin Kanału Mozambickiego i ujrzeliśmy różne gatunki rekinów, płaszczek i innych ryb. Uważny obserwator mógł dostrzec ciekawskiego zielonego żółwia morskiego. Następnie trafiliśmy na Wybrzeże Szkieletów w Namibii, gdzie podpłynęły do nas pingwiny przylądkowe i kotiki afrykańskie. Ich akrobacje wywołały nasz zachwyt. Widzieliśmy też meduzy, niebezpieczne skrzydlice i mureny, a także „świecące” krewetki. Omijając Bagno Okavango, trafiliśmy nad rzekę Kongo, a tam, obok wspaniałej i bujnej roślinności, spotkaliśmy odpoczywającego i zrelaksowanego krokodyla nilowego – najgroźniejszego wśród zwierząt świata. Pod koniec wędrówki obserwowaliśmy wspaniałe podwodne tańce manatów – roślinożernych ssaków wodnych należących do rzędu syren.

Po wyjściu z Afrykarium zwiedzaliśmy kompleks lądowy w zoo. Mimo leżącego śniegu spotkaliśmy na wybiegach wilka, tygrysa, osła, kucyki, kozy, owce i wiele innych zwierząt. Trafiliśmy również do terrarium. Tam, oprócz gadów, mogliśmy zobaczyć wiele pająków. Mimo że nasza wędrówka trwała ponad dwie godziny, czuliśmy niedosyt. Wielu z nas postawiło sobie za cel powtórnie zwiedzić wrocławskie zoo, ale tym razem latem.

Kolejną atrakcją wycieczki był pobyt na wrocławskim rynku, gdzie odbywał się największy jarmarku bożonarodzeniowy w Polsce. Urzekły nas sanie z reniferem,wspaniała duża choinka, podświetlane chaty i stoiska handlowe.

Po tak emocjonującym dniu wróciliśmy szczęśliwie do Nakła. Przy okazji dziękujemy kierowcy naszego autobusu, panu Karolowi Bali, za komfort i miłą atmosferę w czasie przejazdu, a także za opanowanie i profesjonalizm.

Wycieczka na pewno zostanie nam na długo w pamięci.

 

Uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami.

Opracowała: Kamila Stasiewska