Naklo (Słowenia): Koncert jesienny w Dupljach

W piątek, 17 listopada 2023 roku po czterech długich latach przerwy odbył się tradycyjny koncert jesienny w sali OSP w Dupljach. Program artystyczny rozpoczęli członkowie grupy folklorystycznej Towarzystwa Emerytów Nakło, którzy zachwycili interpretacją słoweńskiej tradycji ludowej. Szczególnie wyróżniają się ich kostiumy, które nadają przedstawieniu szczególny wyraz. Następnie wystąpił szkolny chór Dupljany, liczący 28 młodych wokalistów, prowadzonych przez wychowawczynię. Ponadto wystąpili Jana Landeršek Štrbek na fortepianie, młoda wokalistka Maja Ovsenik. Za nimi wystąpili Neża i Manca Fajdiga ze Zg. Dupelj, które tworzą ciekawym duecie, w którym Neża gra na skrzypcach, a Manca na flecie poprzecznym i zagrali dwa barokowe utwory. Następnie wystąpił męski chóru Triglav Duplje pod kierownictwem pana Dejana Herakovica. Ponieważ w tym roku mija 100 lat od wydania drukowanej powieści rockowej „Pod Krivo jelko”, napisanej przez byłego pastora Dupljany Piotra Bohinjca, przypomnieli o tym w programie. Tą ważną dla Duplje rocznicę zaprezentowała nam znakomita koordynatorka programu Katarina Meglič.

Podczas koncertu wręczono nagrody za najpiękniej udekorowane domy w ubiegłym roku. W tym roku rozdano cztery nagrody, które otrzymali: Milenka Kosel z Zadragu, rodzina Markovców z Mileja oraz rodzina Ovsenik i Perko ze Spodnje Dupelje

Wystąpił ponadto żeński chór „Dupljanke”, które w tym roku obchodzą 30. rocznicę. Tydzień temu na regionalnym konkursie śpiewu „Škofja Loka 2023” ponownie zdobyli złote wyróżnienie. Chór prowadzi od wielu lat. Katja Klančnik Jeleń.

Program artystyczny zakończyły Nakłańskie rotle, które w tym roku otrzymały złote wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie śpiewaczy ludowych oraz zespołów ludowych grupy Folklorystycznej Podkuca Nakło.

Dziennikarz Jože Košnjek zaprosił na scenę prezesa KTD „Pod Krivo jelko” Duplje, g. Rudija Dovžana, która w krótkim wywiadzie przedstawiła funkcjonowanie społeczeństwa w minionym roku. Głos zabrał żupan Ivan Meglić, który przedstawił wykonane na terenach Dupelj, Zadraga i ilej inwestycje licznie przybyłym na koncert, którzy wypełnili salę do ostatniego miejsca i zaprezentował plany na następne lata.

 

Obcina Naklo