Naklo we Słowenii obchodziło swoje święto

W dniu dzisiejszym kończą się obchody święta Gminy Naklo (Słowenia) – gminy partnerskiej z Gminą Nakło nad Notecią. Dzisiaj, zaprezentują się członkowie Letniego Towarzystwa Moto i członkowie Moto Towarzystwa „Ptaki bez gniazda”. Z okazji gminnego patrona św. Piotra obędzie w parafii parafii św. Piotr msza św., a po niej przygotowana przez członków społeczeństwa, panie i panów wspólna biesiada. Na biesiadę ma przybyć cesarz Franciszek Józef, który ponad sto lat temu był pod wrażeniem wielkich kiełbasek, które następnie ochrzczono na kiełbaski kranjskie. Właśnie przygotowujemy dla niego ciepłe przyjęcie w Naklem. Na zakończenie imprezy wystąpi zespół „Zarja”.
Głowna uroczystość obchodów święta Gminy Naklo i święta narodowego Słowenii (25 czerwca), miała miejsce w czwartek 27. czerwca 2019 roku w auli szkoły podstawowej. Na której po wystąpieniu burmistrza (żupana) Ivana Meglić wręczono dwa wyróżnienia gminne. Srebrna tabliczka gminy Naklo otrzymała za 23 lata pracy, kasjera z firmy „Pod krzywodrzewem gniazd” i przez wiele lat pracy w FS du Naklo – Milena Zulu. Brązowy talerz gminy Naklo otrzymało za 20-tą roczną działalności Towarzystwo Jeździectwo Naklo. Program artystyczny uświetnili swoimi występami: Uroš i Marko Kavčič, a występ zakończył słynny słoweński muzyk Aleksandr Mežek. W uroczystości uczestniczyli burmistrzowie ościennych gmin, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy oraz licznie mieszkańcy i przedstawiciele duchowieństwa.

Na uroczystości zaproszeni zostali także przedstawiciele władz samorządowych gminy Nakło nad Notecią i Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Ze względu na napięty w tym czasie kalendarz przeproszono gospodarza za nieobecność. Delegacja gminy Nakło nad Notecią z burmistrzem Sławomirem Napierałą uda się do słoweńskiego Naklo na początku października br.

Gmina Naklo (Słowenia)