Narodowe Czytanie w nakielskiej bibliotece

W czwartek, 4 września 2019 roku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle nad Notecią ósmoklasiści mogli posłuchać fragmentów polskich noweli. W ten sposób nakielska książnica włączyła się w ósmą edycję akcji Narodowe Czytanie 2019.  W zbiorze tekstów, którego wyboru dokonała Para Prezydencka, w br. znalazły się takie nowele, jak:

 1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka– Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

To teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

Wybrane nowele towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.

Dzisiejszym Gościem nakielskiej książnicy, a tym samym lektorem, był Pan Sławomir Napierała, Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią , który do przeczytania wybrał nowelę „Dym” Marii Konopnickiej. Jako druga, przeczytana została „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej – tym razem w rolę lektora wcielił się Pan Mariusz Skoczek, Dyrektor PiMBP w Nakle.

Spotkanie nakielskiego włodarza z młodzieżą było okazją do rozmowy o szkole, zainteresowaniach i planach na bliską przyszłość. Na zakończenie Sławomir Napierała zwiedził bibliotekę i obejrzał ekspozycję przedstawiającą archiwalne zdjęcia Nakła, a młodzieży życzył udanego, kolejnego roku szkolnego.

autor: Jolanta Dąbrowska- Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią