„Nasi pływacy mają swojego patrona…”

Dnia 2.04.2022 r. na Krytej Pływalni Naquarius odbył się I Memoriał im. Jacka Jaskólskiego w pływaniu dzieci i młodzieży. Organizatorem zawodów była Spółka Nakielski Sport, Uczniowski Klub Sportowy CZWÓRKA NAKŁO oraz Nakielski Ośrodek Kultury.

Sobotnie święto pływania w Nakle na Notecią miało szczególne znaczenie dla naszego środowiska pływackiego, bowiem zawody zorganizowano by uczcić pamięć przyjaciela, trenera, sędziego i ratownika WOPR – Jacka Jaskólskiego. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała, któryzwracając się do najbliższej rodziny Jacka: żony patrona zawodów – Grażyny Jaskólskiej, córki -Katarzyny Zielińskiej oraz wszystkich zgromadzonych zawodników, trenerów i zaproszonych gości podkreślił jak ważną rolę Jacek odegrał w wychowaniu dzieci i młodzieży. Jacek Jaskólski „potrafił zaszczepić w młodych sportowcach umiłowanie do pływania, waleczność i wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia celu. Zawodnicy cenili go za jego bezpośredniość i celnie formułowane tezy. Dla wielu z nas nigdy nie opuścił tej pływalni, pozostał w naszych sercach, sukcesach zawodników i pamięci. Tymi zawodami dziękujemy mu za oddanie i serce jakie wkładał w codziennej pracy wychowawcy sportowego” mówił burmistrz.

Sławomir Napierała wskazywał na duże znaczenie wzorców do naśladowania w sporcie. Podkreślał, że nasza Gmina ma wielu zasłużonych działaczy i wybitnych sportowców, którzy patronują wielkim wydarzeniom sportowym. Piłka nożna maMariana Kensego i Jerzego Januszewskiego, siatkówka Łucjana Dombka, bieganie  Klemensa Biniakowskiego, tenis  ziemny Przemka Zwolińskiego,  a „od dzisiaj nasi pływacy również mają swojego patrona, jest nim Jacek Jaskólski” kończył swoją wypowiedź.

Słowa uznania i podziękowania do uczestników i zaproszonych gości skierowała również Grażyna Jaskólska. W imieniu własnym i córki wyraziła wdzięczność za podjętą inicjatywę i organizację zawodów.

W zawodach wystartowało 300 zawodników, którzy reprezentowali 15 klubów z Torunia, Bydgoszczy, Świecia, Słupska, Krotoszyna, Włocławka, Mogilna, Grudziądza, Obornik i oczywiście z Nakła nad Notecią. Pływacy rywalizowali w dwóch blokach z podziałem na kategorie wiekowe. Ściganie odbyło się na dystansach od 50m do 200m w siedmiu konkurencjach. Na koniec zawodów odbyły się wyścigi sztafetowe, które dostarczyły wiele emocji licznie zgromadzonej tego dnia publiczności. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska powołana przez Kolegium sędziów Kujawsko-Pomorskiego Związku Pływackiego wspierana elektronicznym pomiarem czasu.

Gminę Nakło nad Notecią reprezentował Uczniowski Klub Sportowy CZWÓRKA NAKŁO, który do zawodów zgłosił 67 zawodników w wieku od 10 do 19 lat. Nakielska reprezentacja pokazała się bardzo dobrej strony zdobywając łącznie 39 medali: 9 złotych i po 15 srebrnych i brązowych. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy wysokie drugie miejsce ustępując tylko MUKS 15 z Bydgoszczy. Warto w tym miejscu dodać, że dla wielu naszych pływaków niniejsze zawody były debiutem na tak dużej imprezie. Wszyscy poradzili sobie świetnie o czym świadczą wyniki i progresja zawodników. Codzienna praca w klubie i klasach sportowych przyczyniła się do tak dobrej postawy młodych sportowców.

Szczegółowe wyniki oraz transmisję przygotowaną przez Nakielski Ośrodek Kultury znajdziecie Państwo na stronach organizatorów:

www.uks.naklo.pl

www.nakielskisport.pl

http://livetiming.pl/contest/6b5f1d7d-b75a-42ec-876d-d5958e57802f

tekst: Marcin Kuliński
zdjęcia: Michał Stachowski