Nidzica: Paweł Nowak z Kcyni startował w zawodach swimrun

19 września 2020 roku odbyły się zawody Swimrun Nidzica, w których wystartował Paweł Nowak – swimruner,  triatlonista, biegacz, finisher zawodów Ironman, lodowy pływak z Kcyni.

Swimrun to biegowo-pływacki wyścig z punktu A do punktu B, lądem i wodą, przez jeziora, morza, skały, mokradła, lasy, na własnych nogach i tylko z tym co mamy na sobie. Swimrun to najprostsza i najbardziej naturalna forma pokonywania przestrzeni, dająca poczucie nieskrępowanej wolności.

Upraszczając można powiedzieć, że swimrun to połączenie biegu przełajowego i pływania na wodach otwartych. Swimrun,  to bycie ekstremalnie blisko natury, to ciągłe przesuwanie się do przodu, niezależnie od tego czy przed nami mamy potężny szczyt, czy chłodne, spowite mgłą jezioro. Stąd nazwa cyklu zawodów z serii Mistrzostw Świata Ö till Ö, co z szwedzkiego bezpośrednio znaczy „z wyspy na wyspę”.

Swimruny to jedne z najcięższych wytrzymałościowych wyścigów na świecie. Dyscyplina ta narodziła się w Szwecji i od kilkunastu lat zdobywa szturmem sportowy świat. Do roku 2016 szacuje się, że odbyło się ponad 300 zawodów, a w samym 2016 roku liczba finisherów wyniosła około 10 000 osób. Wśród nich był Pierwszy Polski  Swimrun Team w składzie Jędrzej Maćkowski i Rafał Bebelski. W 2016 roku m.in dzięki nim – swimrun wkroczył do Polski! W 2018 panowie wraz z dwoma innymi zespołami zakwalifikwali się na Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie.

Zawody na Mazurach odbywały się w okolicach jeziora Omulew. Zawodnicy mieli do pokonania trasę 21 km biegu oraz 4,5km pływania, podzielonego na 9 sekcji biegowych i 9 pływackich. Start oraz meta była usytuowane w pobliżu ośrodka wypoczynkowego Gawra w Wilknie. Trasa przebiegała przez przepiękne, dzikie  mazurskie lasy, jeziora rano spowite mgłą, a w promieniach słońca ukazujące pierwsze oznaki jesieni. Pływanie w czystych, mazurskich jeziorach w wodzie o temperaturze 16 C, bieg terenowy po bardzo trudnej technicznie trasie to główne walory zawodów swimrun. Trudy pokonania trasy rekompensują wspaniałe widoki, bliskości natury oraz uczucie wolności.

SR

fot. ultralovers, arch