Niekorzystne warunki pogodowe – warto być ostrożnym

Praktycznie każdego dnia na drogach powiatu nakielskiego policja odnotowuje zdarzenia drogowe. Przyczyną większości z nich jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach. Aura nie sprzyja, więc warto zachować ostrożność.

Panująca od kilku dni aura powoduje, że drogi są mokre i śliskie. W takich warunkach pogodowych zarówno kierowcy jak i piesi winni zachować szczególną ostrożność, aby nie dochodziło do zdarzeń drogowych. Nad bezpieczeństwem użytkowników dróg czuwają codziennie mundurowi z nakielskiego referatu ruchu drogowego, jednak to od zachowania kierowców i pieszych zależy, czy do zdarzeń dochodzi czy też nie. Dlatego policjanci apelują do uczestników ruchu drogowego o rozsądek.

Kierowcy winni dostosowywać prędkość zarówno do panujących warunków pogodowych, jak i ustanowionych na drogach ograniczeń. W przypadku mniejszej prędkości dużo łatwiej jest zapanować nad pojazdem kiedy na drodze pojawi się niespodziewanie przeszkoda i trzeba będzie gwałtownie wykonać manewr jej ominięcia. Warto także przewidywać różne sytuacje na drodze i myśleć za tych uczestników ruchu, którzy łamią przepisy, bądź z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia powodują niebezpieczne sytuacje.

Policja zwraca się o rozsądek również do pieszych. Ci powinni przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych, bądź dozwolonych prawem. Przypominamy, że pieszy zbliżający się do tzw.: „zebry” musi się zatrzymać i sprawdzić czy może bezpiecznie wejść na przejście. Przy śliskiej nawierzchni, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej, jest to o tyle ważne, że kierowca może nie widzieć pieszego zbliżającego się do przejścia oraz nie zdążyć w porę zatrzymać auta. Lepiej najpierw dobrze się upewnić czy przechodzenie w danej chwili jest bezpieczne. Prosimy też pieszych, aby nosili kamizelki odblaskowe po zmroku, nawet w obszarze zabudowanym, co niej jest wymagane prawem, ale zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa pieszego.

Jedynie wzajemny szacunek pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów jest gwarantem  bezpieczeństwa.

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

zdjęcie ilustracyjne