Niemonotonny minimalizm w łazience – jak osiągnąć taki efekt?

Porządek, ład i harmonia – to elementy, do osiągnięcia których dąży wielu z nas, także we wnętrzach. Bo należy pamiętać o tym, że to co nas otacza ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie, może sprzyjać relaksowi lub zakłócać wieczorny odpoczynek, budować skupienie lub zaburzać koncentrację. Ze względu na wiele pozytywnych cech, które niosą ze sobą wnętrza minimalistyczne to właśnie ten styl stale znajduje swoich nowych zwolenników. Minimalizm w łazience może być pozbawiony monotonii. Jak to osiągnąć?

Łazienka urządzona w stylu minimalistycznym to wnętrze uporządkowane, czyste, wykorzystujące proste kształty i neutralne odcienie. Co zrobić jednak, by takie pomieszczenie nie było nudne i wciąż dostarczało nam wizualnych doznań? Wystarczy zadbać o kilka kluczowych detali.

Pozbądźmy się wszystkiego, co zakłóca porządek w łazience. Idealnie sprawdzą się szafki i funkcjonalne szuflady, dzięki którym wszelkie przedmioty, które zwykle nie wyglądają estetycznie, takie jak np. szczoteczki do zębów, szczotki do włosów i inne akcesoria łazienkowe, można wygodnie ukryć wewnątrz mebla. Postawmy na kolory sprzyjające wyciszeniu – w tym celu warto wybrać biel, beż, jasną szarość. Oprócz swoich uspokajających właściwości tak neutralne kolory stanowią świetne tło dla wszelkich zabiegów dekoracyjnych. Znakiem minimalizmu w łazience są również elementy wyposażenia, które można ukryć pod tynkiem lub w podłodze. – Strefą, w której coraz częściej wykorzystywane są tzw. zestawy podtynkowe jest strefa prysznica. Oprócz baterii prysznicowej decydujemy się również na zastosowanie odpływu liniowego lub brodzika, który ze względu na swoją niewielką wysokość można bez problemu zlicować z powierzchnią podłogi, tworząc jeden jej poziom w całej łazience. Takie rozwiązania sprawiają, że łazienka robi się przestronna, funkcjonalna i bezpieczna. Strefa prysznica pozbawiona progów to idealne rozwiązanie dla dzieci i osób starszych, dla których tradycyjne brodziki mogłyby stanowić zagrożenie powodując potknięcie, poślizgnięcie i w konsekwencji niebezpieczny upadek. Minimalizm kocha funkcjonalność, dlatego też odpływy liniowe są dziś projektowane w ten sposób, aby można je było nie tylko łatwo wyczyścić, ale także szybko zamontować na etapie remontu. Istnieją bowiem modele takie jak SlightLine z kolekcji Schedpol Schedline, które są fabrycznie zespolone z płytą spadkową, zapewniając w ten sposób stuprocentową szczelność, trwałość i wytrzymałość na nacisk oraz ciężar. Takie brodziki, choć w niczym nie przypominające tych tradycyjnych, dzięki zastosowanej w nich najnowocześniejszej technologii tłumią także hałas spadającej z wysokości wody i charakteryzują się bardzo dobrą izolacją termiczną, co oznacza mniej więcej tyle, że dłużej utrzymują ciepło wody na swojej powierzchni – mówi Piotr Fuhrmann, ekspert marki Schedpol, producenta brodzików, wanien, odpływów liniowych i nośników stabilizujących.

Styl minimalistyczny wcale nie musi kojarzyć się z monotonią. Wystarczy wprowadzić do niego kilka elementów opierając się na kontraście, by stworzyć wnętrze modne i atrakcyjne wizualnie. Zachowując neutralną bazę w postaci ścian i podłóg warto postawić na kontrastujące w odcieniu meble. Czarne fronty wprowadzą odrobinę awangardy, przełamując nudne dla wielu tło. Ten mocny element pozwoli podkreślić indywidualizm, zachowując jednocześnie to, co dla stylu minimalistycznego najważniejsze, czyli uporządkowaną przestrzeń bez bibelotów i zbędnych elementów dekoracyjnych. Łazienka minimalna kocha naturalne i surowe materiały – dodatek betonu wprowadzi do niej akcent industrialny, drewno natomiast ociepli wnętrze, nie przytłaczając przejrzystej aranżacji.

W łazience urządzonej według zasady„less ismore” ogromne znaczenie ma światło. To właśnie dzięki niemu możemy zbudować nastrój, wyeksponować prawdziwe aranżacyjne perełki lub podkreślić daną strefę. Oprócz rozmieszczenia punktów świetlnych nie bez znaczenia pozostaje sama barwa światła. Ukojenie i odprężenie przyniesie odcień ciepły.

Stworzenie niemonotonnego efektu w łazience minimalistycznej jest jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Aby jednak nie przesadzić z chęcią uatrakcyjnienia wnętrza należy oprzeć się na zdecydowanym i wyraźnym, jednym kontraście kolorystycznym. Chodzi przecież o to, aby nie wprowadzać do pomieszczenia chaosu i kolejnych elementów wyposażeniowych lub dekoracyjnych – ważny jest bowiem ład i porządek, a im mniej tym lepiej.

Dominika Dróżdż – PR & Content Marketing Specialist SFERA Group