Niezgłoszona rozlewnia piwa w Toruniu

W trakcie kontroli prowadzonej w jednej z toruńskich firm handlowych działających w branży spożywczej, funkcjonariusze i pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu ujawnili niezgłoszoną dojrzewalnię i rozlewnię bardzo rzadkich i drogich piw przeznaczonych na rynek koneserski.

W celu zwiększenia walorów smakowych, a tym samym podniesienia wartości piwa (cena 0,5 l butelki – 200 zł), producent korzystał z wielu wyrafinowanych technik niespotykanych w browarach produkujących piwo na szeroką skalę. W ujawnionej przez KAS dojrzewalni zastosowano wyjątkowy proces wymrażania oraz leżakowania piwa przez kilka lat, umożliwiający uzyskanie ekstraktów sięgających 55 Blg/Plo. Dla porównania, piwo typu porter oferowane na rynku i uznawane za bardzo mocne i esencjonalne, posiada ekstrakt 18 Blg/Plo. To najlepiej obrazuje unikalność piwa, które ujawniła kujawsko-pomorska KAS i fakt, że na jego zakup pozwolić sobie mogli tylko nieliczni koneserzy.

Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia działalności w zakresie produkcji wyrobu akcyzowego, właścicielowi nielegalnego browaru grozi teraz kara wysokiej grzywny, nawet do 720 stawek dziennych.

źródło: Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy