„Nikt nie idzie” tematem rozmowy Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku

Po bardzo długiej przerwie spowodowanej pandemią coronawirusa panie z Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku mogły się ponownie spotkać, by podyskutować o ostatnio przeczytanej książce. Tym razem podczas spotkania, które odbyło się 30 września, omawiano książkę Jakuba Małeckiego pt. ”Nikt nie idzie”.

Jakub Małecki to pisarz młodego pokolenia, który jest autorem wielu opowiadań oraz powieści, które były nominowane do Nagrody Literackiej NIKE.

„Nikt nie idzie” jest książką, która ma kilku bohaterów. Zaczynając czytanie odnosi się wrażenie, że to zbiór opowiadań. Okazuje się jednak, że są one ze sobą splecione i tworzą jedną całość, w której przenikają się wszystkie postaci.

Do najważniejszych należy dwoje z nich. Pierwszą postacią jest niepełnosprawny umysłowo Klemens. Na kartach książki odkrywamy historię jego rodziny. Drugą ważną postacią jest Olga zamykającą swoje emocje przed światem.

Los sprawia, że drogi Klemensa i Olgi przecinają się. Oboje żyjący w swoim hermetycznym świecie próbują zrozumieć to, co dzieje się wokół nich. Mają problem z nawiązywaniem relacji oraz strach przed nią.

Książka nie należy do łatwych. Chcąc ją bliżej określić można powiedzieć, że jest o miłości i samotności. Pozostawia czytelnika w pewnym zawieszeniu.Mimo to daje nadzieję, że bohaterowie uporają się ze swoimi emocjami. Nie wiadomo jednak jaka przyszłość ich czeka, bo autor pozostawił otwarte zakończenie.

Kolejne spotkanie DKK w Paterku odbędzie się 28 października. Omawiana będzie książka Agnieszki Krawczyk pt. „Splątane ścieżki”.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Katarzyna Hass – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią