Noc Bibliotek w Ślesinie

W dniach  9 – 10 października 2021 r. Biblioteka oraz Wiejski Dom Kultury w Ślesinie włączyły się do VII ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, której hasłem przewodnim było: „Czytanie wzmacnia”.

W przygotowanym programie na uczestników czekało wiele atrakcji. Wieczór rozpoczął się gimnastyką z książką, były też kalambury oraz zabawa „piłka parzy”. O godzinie 19:00 wszyscy obejrzeli transmisję on-line z uroczystej inauguracji Nocy Bibliotek. Nie mogło oczywiście zabraknąć odczytania wiersza napisanego specjalnie na tę okazję przez Joannę Mueller „Co to za tuba, co to za wzmacniacz?”.

Po kolacji wyświetlono norweski film towarzyszący tegorocznej akcji, pt.: „Operacja Człowiek w czerni” w reżyserii Grethe Bøe-Waal. To kryminał familijny o parze młodych detektywów, ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2″. Do godziny 00:30 czas wypełniło „nocne granie”, czyli dyskoteka piżamowa z konkursami w tle oraz nauką tańca „rodeo” i „belgijka”.

Mimo dużego zmęczenia udało się przeprowadzić w bibliotece maraton czytelniczy, a trzeba przyznać, że czytane teksty Małgorzaty Strzałkowskiej „Wiersze spod Pszczyny” nie były łatwe. Przed snem dzieci dzieliły się informacjami na temat zwierząt w Polsce, które prowadzą nocny tryb życia i doskonale potrafiły odgadnąć ich odgłosy. O godzinie 6 była pobudka, wielkie pakowanie swoich rzeczy i po śniadaniu wszyscy wrócili do swoich domów.

Opinie uczestników zawarte w przygotowanych ankietach wskazują na to, że z pewnością nie była to jedyna noc w bibliotece i WDK w Ślesinie, tak więc do zobaczenia w przyszłorocznej akcji.

Autor: Justyna Widawska PiMBP w Nakle nad Notecią