Nowa sala do ćwiczeń dla niepełnosprawnych sportowców

Kompleks Sportowy Zawisza w Bydgoszczy stał się miejscem przyjaznym dla niepełnosprawnych sportowców. Od teraz mogą bez przeszkód korzystać z wybudowanych z myślą o nich nowych przestrzeni do ćwiczeń i treningów. W sobotę (14 listopada 2020 roku) odbyło się uroczyste otwarcie obiektów, połączone z inauguracją 48. Indywidualnych Mistrzostw Polski, 20. Mistrzostw Kobiet i 16. Mistrzostw Polski Juniorów w podnoszeniu ciężarów osób niepełnosprawnych. W wydarzeniu udział wziął wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Samorząd województwa dba o harmonijny rozwój infrastruktury sportowej w regionie, także tej dedykowanej osobom niepełnosprawnym. Dzięki środkom Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które przeznaczyliśmy na modernizację kompleksu „Zawiszy”, powstało miejsce przyjazne dla niepełnosprawnych sportowców, w którym będą mogli trenować i przygotowywać się do zawodów. Bydgoszcz jest jednym z wiodących ośrodków sportu osób niepełnosprawnych w Polsce, a stowarzyszenie Start Bydgoszcz wychowało wielu medalistów światowych imprez i uczestników igrzysk paraolimpijskich. Jest to więc niezwykle ważna i potrzebna inwestycja – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ramach modernizacji Kompleksu Sportowego Zawisza mieszczącego się przy ulicy Gdańskiej 163 w Bydgoszczy wybudowano ogólnodostępną siłownię sportowo-rehabilitacyjną, a do zlokalizowanego nieopodal hotelu, w którym zatrzymują się sportowcy, dobudowano windę ułatwiającą osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich dostęp do górnych kondygnacji budynku. To nie wszystko – zmodernizowano także 26 pokoi hotelowych, każdy został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyremontowano również parking przed obiektem, który pokryła nowa nawierzchnia. Wartość całej inwestycji to 1,5 miliona złotych. Blisko 789 tysięcy złotych to dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przekazane przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Wsparcie na realizację inwestycji przyznano Stowarzyszeniu Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start Bydgoszcz, beneficjentowi projektu, które było także tegorocznym gospodarzem 48. Indywidualnych Mistrzostw Polski, 20. Mistrzostw Kobiet i 16. Mistrzostw Polski Juniorów w podnoszeniu ciężarów osób niepełnosprawnych. Zmodernizowany Kompleks Sportowy Zawisza był miejscem trzydniowej (13—15 listopada) rywalizacji sportowców. O medale walczyli m.in. reprezentujący nasz region zawodnicy SSiRON Start Bydgoszcz i Centrum Rehabilitacji im. ks. biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu. Jedną z uczestniczek była tegoroczna stypendystka marszałka województwa Marta Cieślińska (SSiRON Start Bydgoszcz), juniorka, która w kategorii 55 kg zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 45 kg.

Departament Sportu i Turystyki oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Na zdjęciach ceremonia otwarcia tegorocznych mistrzostw w podnoszeniu ciężarów połączona z otwarciem sali sportowej dla niepełnosprawnych sportowców, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP