Nowelizacja rozporządzenia. Pismo MAP do Ministra Szefernakera

W załączaniu przekazuję korespondencję z MAP dotyczącą nowelizacji rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 listopada 2022 r. w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego.

Roman Brzuchalski – Inspektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Minister Aktywów Państwowych                          Warszawa, 2 grudnia 2022 roku


                                                       Paweł Szefernaker
                                                       Podsekretarz Stanu
                                                       Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Szanowny Panie Ministrze,
Dnia 3 listopada weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Na podstawie tej ustawy wydane zostało rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 listopada 2022 r. w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego, które określa, że ilość paliwa stałego dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi:
1) 1 500 kg – do dnia 31 grudnia 2022 r.;
2) 1 500 kg – od dnia 1 stycznia 2023 r.
Nie istniała przy tym możliwość przeniesienia niewykorzystanego limitu na rok przyszły. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, dokonana zostanie nowelizacja wspomnianego wyżej rozporządzenia.
Zmiana rozporządzenia, która wejdzie w życie 3 grudnia 2022 r., umożliwi przeniesienie
niewykorzystanego w 1. okresie zapotrzebowania na następny okres (od 1 stycznia 2023 r.).
Nowelizacja zakłada, że w przypadku gdy do dnia 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu paliwa stałego albo dokonano zakupu paliwa stałego w ilości mniejszej niż 1 500 kg, to niewykorzystana ilość paliwa stałego powiększa limit na 2. okres. Tym samym mieszkaniec, który w 1. okresie złoży wniosek na mniejszą ilość węgla niż maksymalna (np. 1 000 kg), będzie mógł ująć w przyszłorocznym wniosku niewykorzystaną cześć limitu (w podanym przypadku 500 kg; czyli jego wniosek będzie dotyczył 1500 kg, powiększonych o 500 kg).
Zmiana ta będzie dotyczyć również zakupów dokonanych przed wejściem w życie zmiany
rozporządzenia, a więc będzie jednoznacznie korzystna dla mieszkańców, którzy wnioskowali o mniejszą ilość węgla w preferencyjnej niż 1 500 kg.
W związku z powyższym, zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie powyższej informacji do samorządów za pośrednictwem Wojewodów.

                                                            Z poważaniem
                                                            Z upoważnienia Ministra Aktywów Państwowych
                                                            Karol Rabenda
                                                            podsekretarz stanu