O Japonii w Domu Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią

26 kwietnia 2022 roku w Domu Pomocy Społecznej gościliśmy Pana Grzegorza Perlika, który przeprowadził prelekcję dla Mieszkańców pt. „Japonia”.

Pan Grzegorz przybliżył najważniejsze informacje dotyczące Japonii – kraju który odwiedził dwa razy (w którym jak to mówi „się zakochał”) i do którego planuje wybrać się w kolejną podróż.

Mieszkańcy dowiedzieli się, że Japonia to archipelag mający ponad 3 000 wysp. Cztery główne to: Honsiu, Kiusiu, Shikoku i Hokkaido. Wyspy te stanowią aż 97% całkowitej powierzchni lądowej Japonii. Kraj ten jest 1,2 razy większy od Polski. Główną religią jest buddyzm i shinto. Najwyższym szczytem jest Fudżi 3776 m n.p.m. Japończycy nadal noszą kimono podczas festiwali i różnych uroczystości oraz wydarzeń specjalnych. Uważa się za niegrzeczne publicznie okazywanie oznak sympatii ukochanej osobie. Nie wypada nawet trzymać się za ręce. Z automatu można kupić baterie, piwo, wino, środki antykoncepcyjne, papierosy, gazety, komiksy, hot dogi, żarówki oraz kobiecą bieliznę. W Japonii obowiązuje lewostronny ruch. W wielu toaletach są podgrzewane deski sedesowe, można się również umyć i wysuszyć. Japończycy są pracoholikami. Mogą pracować 18 godzin dziennie, bez obiadu, a następnie udać się do baru na piwo i po zaledwie 2 godzinach snu wrócić do pracy. Nikt nie kradnie, mają taką mentalność że osoba złapana na przestępstwie „spaliłaby” się ze wstydu. Ludzie nie stoją w chaotycznych skupiskach, nawet wsiadając do pociągu ustawiają się w kolejkach. Nie ma potrącania, popychania i poszturchiwania się nawzajem. Każda restauracja posiada witrynę, za którą umieszcza się plastikowe makiety proponowanych dań. Nie ma na ulicach koszy na śmieci. To co się zabrało ze sobą trzeba z powrotem zanieść do domu i tam posegregować. Pociągi są niezwykle punktualne. W ciągu roku łączna długość opóźnień nie przekracza 36 sekund. W japońskim metrze w godzinach szczytu są osoby pomagające wejść do pociągu. Można liczyć na pomoc pracowników metra, przy obsłudze automatów z biletami oraz przy ustaleniu stacji, na której należy wysiąść. Kioto jest jedynym miejscem na świecie, gdzie kształci się tradycyjne gejsze. W Japonii nosi się maseczki chirurgiczne, po to by, w przypadku choroby nie zarażać innych. Cesarz Japonii nie może jeść ryby Fugu (ryba źle oczyszczona może zabić – pomimo tego nikogo to nie zraża i jest ona rarytasem). W 2003 roku ustanowiono rekord prędkości pociągu – 581 km/h. Narodowym drzewem jest wiśnia. Kwitnąca wiśnia stała się motywem legend, mitów, poezji, muzyki ludowej. Jej popularność wiązała się z pojęciami zaczerpniętymi z buddyzmu. Wiśnia symbolizowała (i wciąż symbolizuje) efemeryczność egzystencji oraz melancholię przemijania.

W podziękowaniu za bardzo interesujący wykład Pan Grzegorz Perlik otrzymał m.in. obraz namalowany przez Pana Mirosława Janowiaka – mieszkańca Naszego Domu. Obraz ukazuje przepiękny obiekt architektury japońskiej –  Bramę Torii – częściowo zanurzoną w wodzie.

Magda Pasieka – Instruktor ds Kulturalno-Oświatowych Dom Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią