Obchody Międzynarodowego Dni Osób Niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej w Sadkach

W dniu 2 grudnia 2019 r. młodzież klas: szóstych, siódmych i ósmych miała okazję uczestniczyć w spektaklu nawiązującym do Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Uczniowie obejrzeli inscenizację, która miała pokazać, czym jest tolerancja i wyjaśnić jacy powinniśmy być my, ludzie XXI wieku.   Następnie przedstawiona została prezentacja ogólna na temat niepełnosprawności oraz film wyjaśniający,  czym jest autyzm.

Uczniowie mieli też okazję zapoznać się z filmem, który instruował, w jaki  sposób należy zachowywać się w kontaktach,  z osobami o różnych deficytach.

Istotą przekazu było uświadomienie, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi i chcemy być normalnie traktowani.

Istotnym wątkiem było również  wskazanie, że jesteśmy społeczeństwem, które nie jest dobrze przygotowane na wspólne funkcjonowanie z osobami niepełnosprawnymi.

Wspólnie spędzony czas umilił występ naszej uczennicy Marysi Niedbały, która wykonała piosenkę Stanisława Soyki pt.,, Tolerancja’’. Opiekę muzyczną nad występem sprawował pan Roman Andrzejewski, nauczyciel muzyki.

Przygotowane zostały również gazetki tematyczne, związane z historią tego święta wraz z tablicami na temat sposobu zachowania się w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi. Gazetki zostały wykonane przez nauczycieli religii: p. Weronikę Rolę, p. Joannę Żebrak oraz organizatorów.

Spektakl jest częścią obchodów realizowanego w naszej szkole, przez samorząd  szkolny, tygodnia Dnia Niepełnosprawności, którego celem jest m. in. zbiórka funduszy na rehabilitację naszego ucznia Oskara.

Kolejnym akcentem obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych był konkurs plastyczny dla klas I – III, którego rozstrzygnięcie nastąpi  w dniu 6 grudnia 2019 r.

Organizatorzy: Beata Jankowska – Mreła, Małgorzata Tchórzewska   – nauczyciele wspomagający

Samorząd Uczniowski  pod  opieką  nauczycieli: p.Kamili Kuczyńskiej i p. Patrycji  Krusik