Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy

Wzorową obywatelską postawą wykazał się mieszkaniec gminy Szubin. Dzięki jego zdecydowanej reakcji kolejny nietrzeźwy kierowca, który stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu został z niego wyeliminowany. Mężczyzna ujął pijanego kierowcę, który miał ponad 2 promile.

Wczoraj (07.11.19) o  19.20 dyżurny nakielskiej komendy otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierowcy w Szubinie na ul. Pałuckiej. Przybyli na miejsce policjanci w rozmowie ze zgłaszającym ustalili okoliczności zdarzenia. Kierowca peugeota zareagował, bo uznał, że jadący przed nim wężykiem ford może stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Podejrzewał, że kierujący nim może mieć jakieś problemy zdrowotne, bądź być nietrzeźwy. Przypuszczenia te okazały się jak najbardziej słuszne. Kierowca forda był pod wyraźnym działaniem alkoholu, a wewnątrz auta leżała pusta butelka po alkoholu, dlatego też natychmiast wezwał patrol.  

Nietrzeźwy kierowca, 62-letni mieszkaniec gminy Szubin, został sprawdzony alkomatem, który wykazał w jego organizmie ponad 2 promile alkoholu. Niebawem mężczyzna usłyszy zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, za co zgodnie z kodeksem karnym grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Zachowanie kierowcy oceni sąd.

Słowa podziękowania należą się zgłaszającemu, który bez wahania zareagował i ujmując kierowcę wyeliminował go z ruchu. Być może zapobiegł w ten sposób tragedii.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpieczne zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo, może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o niepokojącym zdarzeniu pod numerem telefonu 112.

p.o. Oficera Prasowego KPP Nakło nad Notecią – mł. asp. Zofia Wrzeszcz