Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dzisiejsze święto obchodzone jest w Polsce od 2001 roku i powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W szczególności jest ono dedykowane dzieciom. Dlaczego obchodzimy to święto właśnie 29 września? Otóż jest to dzień urodzin znanej i wybitnej polskiej pisarki Janiny Porazińskiej. Autorka wiele książek napisała właśnie z myślą o dzieciach.

Głównym celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Jak wiadomo dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać i rozwija zdolność koncentracji. Dzięki książkom nabiera chęci do poznawania świata i poszerza swoje zainteresowania. Książki to również źródło wiedzy rozwijające wyobraźnię i poszerzające słownictwo, które przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.

Do tej pory Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był organizowany na szeroką skalę przez biblioteki oraz szkoły, gdzie w rolę czytającego wcielali się bibliotekarze, nauczyciele oraz znani ludzie, których zapraszano do głośnego czytania. Niestety obecna sytuacja związana z pandemią zmieniła również obchody tego święta. Pamiętajmy jednak, że głośne czytanie to motyw przewodni tego święta, jest więc wspaniała okazja, by budować więzi i spędzić wspólnie czas z książką w domu. Zachęcamy, by szczególnie w tym dniu rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo poczytało najmłodszym domownikom.

Tak spędzony wspólnie czas z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Miłej lektury.

Katarzyna Hass – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią

zdjęcie ilustracyjne