Ośrodki wytchnieniowe służą medykom

Od wielu tygodni lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki z wytężeniem pracują na pierwszej linii walki z epidemią. To właśnie z myślą o nich w naszym regionie działają dwa ośrodki wytchnieniowe, w których personel medyczny może liczyć na odpoczynek w odosobnieniu i wsparcie psychologiczne. Z oferty skorzystało już ponad osiemdziesiąt osób, rezerwacji przybywa.

Nasze ośrodki wytchnieniowe służą tym, którzy codziennie narażają zdrowie i życie by służyć innym. Pobyty są bezpłatne, wszystkie koszty pokrywa samorząd województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki

Zostały zorganizowane w Górznie (ośrodek edukacji ekologicznej Wilga) i Przysieku (hotel Daglezja). Na medyków czeka 70 miejsc w jednoosobowych pokojach z łazienkami, ale w każdej chwili możemy przyjąć jednocześnie nawet 100 osób, ponieważ do dyspozycji są również mobilne domy typu holenderskiego. Zapewniamy też zdalną pomoc psychologiczną i wyżywienie, książki i audiobooki udostępnione przez  Książnicę Kopernikańską w Toruniu oraz, jak w zwykłych hotelach, telewizję i internet. Możemy też zorganizować transport do każdego z ośrodków. Goście ośrodka w Przysieku mogą korzystać również z parku przy hotelu Daglezja. Ośrodek w Górznie oferuje spacery w lasach Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Oba dedykujemy białemu personelowi (lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym), przede wszystkim pięciu kujawsko-pomorskich szpitali funkcjonujących w sytuacji epidemii w podwyższonej gotowości. Miejsca w nich udostępniamy zgodnie z zapotrzebowaniem tych placówek.

Ośrodki zostały zorganizowane w uzgodnieniu z właściwymi służbami sanitarnymi, z uwzględnieniem reżimu przeciwepidemicznego. Korzystający z nich nie kontaktują się bezpośrednio z personelem obiektów hotelowych. Pokoje są dezynfekowane każdorazowo po ich zwolnieniu przez certyfikowaną wyspecjalizowaną firmę. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że miejsca te nie są przeznaczone dla osób chorych czy zarażonych.

Inicjatywa została dobrze przyjęta przez środowisko medyczne, Ośrodek w Przysieku służy jako miejsce krótkich pobytów (noclegowych, na przykład po dyżurze w szpitalu), natomiast Górzno do dwu-trzydniowych pobytów wytchnieniowych po dłuższych okresach wytężonej pracy.

Kontakt dla zainteresowanych: Katarzyna Wilczyńska, tel. 660 667 943.

Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Na zdjęciu wyróżniającym Ośrodek Wytchnieniowy w Górznie (ośrodek edukacji ekologicznej Wilga), fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl