Oszuści nadal aktywni

Często mowa już była o różnych metodach wykorzystywanych przez oszustów do pozyskania gotówki. Przestępcy w dalszym ciągu są aktywni, dlatego należy być ostrożnym, o co apelują policjanci.

Czas wakacji to czas odpoczynku oraz urlopów, podczas których należy nieustannie pamiętać o bezpieczeństwie swoim oraz swojego mienia. W dalszym ciągu niestety oszuści wykorzystują różnego rodzaju metody, by wzbogacić się czyjąś krzywdą, dlatego policjanci powiatu nakielskiego ponownie apelują o ostrożność oraz czujność, bo jedynie one ustrzec mogą przed działalnością przestępców.

Przypominamy, że jedną z coraz bardziej popularnych metod jest oszustwo „na BLIK-a”, gdzie przestępcy podszywają się pod znajomych i korzystając z aplikacji Messenger proszą o szybkie wygenerowanie kodu na określoną kwotę. Zazwyczaj pieniądze w taki sposób przekazane są wypłacane w kilka minut, a dopiero po jakimś czasie osoba, która gotówkę pożyczyła rzekomemu znajomemu dowiaduje się, że padła ofiarą oszusta.

Aktywni są także nieuczciwi internetowi sprzedawcy, którzy po pobraniu pieniędzy za dany towar nigdy go nie wysyłają, a opłacona „z góry” paczka nie trafia do zamawiającego.

W obu przypadkach policjanci przestrzegają, by poświęcić chwilę i zweryfikować prośbę o wygenerowanie kodu BLIK, czy wiarygodność sprzedawcy, z którym zamierzamy zawrzeć umowę o zakup czegokolwiek w sieci.

Kosztować nas to będzie prawdopodobnie chwilę czasu, jednak zaowocuje tym, że uchronimy nasze oszczędności przed oszustami działającymi w sieci internetowej.  

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią