Paintballowe gry terenowe w Stróżewku

17 grudnia 2019 r. pięcioosobowa grupa wychowanków, wspólnie z pracownikami Zakładu Poprawczego w Kcyni wzięła udział w grach terenowych paintballu w Stróżewku koło Chodzieży. Jest to element programów wychowawczych „Trzymaj Formę” i „Archeologia Żywa”. Mają one uczyć wychowanków współdziałania w czasie realizacji zadań zespołowych, kształtować postawy patriotyczne i zaangażowanie w obronność jak i bezpieczeństwo naszego kraju.

Wyjechaliśmy z Kcyni wcześnie rano, aby jak najszybciej rozpocząć gry terenowe. W Stróżewku zatrzymaliśmy się na polu, na którym organizatorzy przygotowali przemyślnie wybudowane i specjalnie imitujące współczesne pole walki przeszkody, pozwalające na lepsze wykorzystanie walorów tej gry. Po omówieniu warunków bezpieczeństwa obowiązujących w czasie gry, sposobów korzystania z markerów, ochraniaczy itd. oraz instruktarzu podzieliliśmy się na zespoły: „żółci” i „czerwoni”  i wtedy zaczęła się zabawa…

Paintball to specyficzna forma aktywnego wypoczynku. Namiastka pola walki pozwala na oderwanie się od rzeczywistości, a szumiąca w uszach adrenalina i ferwor walki sprawiają, że przez chwilę istniejemy tylko tu i teraz. Nic innego nie ma dla nas znaczenia. Zaangażowanie i emocje sięgają zenitu i szkoda, że tłumią czasem taktyczne myślenie. To doskonały sposób na oderwanie się od problemów i zapomnienie o szarym dniu codziennym. Paintball to sport mający liczne zalety, które powinny przekonać niemal każdego do spróbowania swoich sił w tej dziedzinie. Takie wyzywanie będzie dla wielu osób bardzo trudne pod względem kondycyjnym, jednak już samo uświadomienie sobie, iż nasz siedzący tryb życia nie odbija się zbyt dobrze na naszej zdolności do poruszania się w momentach podwyższonego wysiłku fizycznego, może sprowokować nas do głębszych przemyśleń, pociągających za sobą daleko idące zmiany.

Paintball, bez wątpienia, uczy wychowanków drużynowego podejścia do sprawy oraz współpracy. Dzięki temu sportowi można ich nauczyć słuchania innych, wykonywania poleceń, zarządzania kolegami z drużyny. Czego w jednej drużynie („czerwonej”) zabrakło… I dała się ona ograć („żółtym”).  Tu nie liczy się tylko szybkość i sprawność, ale również taktyka, umiejętność planowania swoich poczynań i przewidywania ruchów „wroga”. Nie da się ukryć, iż w czasie walki trzeba pracować na podwyższonych obrotach, uważniej rozglądać się dookoła, wyostrzać wszystkie zmysły. Nie można również zapomnieć, iż taka zabawa jest o wiele lepsza niż siedzenie z padem przed komputerem czy telewizorem. „Wyciągnięcie” wychowanków na świeże powietrze to kolejna niewątpliwa zaleta paintballu, gdyż w dzisiejszych czasach bardzo trudno jest zmusić wiele osób do jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Na zakończenie zabawy wszyscy uroczyście wykonali misję specjalną związaną ze zbliżającymi się 18 urodzinami Patryka… Sam Patryk bardzo zaskoczony i onieśmielony „życzliwością” kolegów podziękował im, zygzakując i czyniąc fachowe uniki. Skrył się  przed zmasowanym „ogniem” do szatni… Po zakończeniu zabawy wszyscy w doskonałych humorach spędziliśmy czas na grillowaniu kiełbasek nad ogniskiem, rozpalonym wcześniej przez pana kierowcę. Wówczas mogliśmy, wspólnie podsumowując paintballowe gry terenowe, omówić zasady współdziałania, które pozwoliły jednym odnieść sukces, a drugim klęskę. Ci drudzy tzw. „czerwoni” powinni je lepiej opanować…

materiał. Jacek Maćkowski