Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Uroczystość w Toruniu

Tej nocy zgładzono wolność w katyńskim lesie. Zdradzieckim strzałem w czaszkę pokwitowano wrzesień” – zaczyna swój wiersz Feliks Konarski. Dziś (13 kwietnia) przypada 81. rocznica zbrodni katyńskiej. Z tej okazji przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu stanęła wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, która będzie dostępna do 30 kwietnia. Pamięć zamordowanych w Katyniu uczczono także w innych miastach naszego województwa. W uroczystości w Szubinie (powiat nakielski) wzięli udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i radny województwa Marek Domżała.

Katyń to symbol losów Polaków wciśniętych pomiędzy dwie mordercze, totalitarne potęgi. O brutalnej prawdzie tej straszliwej zbrodni musimy pamiętać nie po to, by jątrzyć i dzielić, ale po to, by nic podobnego nie wydarzyło się nigdy więcej. Zachęcam do obejrzenia wystawy i oddania się chwili refleksji nad historią naszego narodu i naszej ojczyzny  – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Po uroczystym otwarciu wystawy, podczas którego marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu towarzyszyli przewodniczący kolegium IPN profesor Wojciech Polak, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku profesor Mirosław Golon i prezes toruńskiego stowarzyszenia Rodzina Katyńska Barbara Sękowska-Reinke, zebrani złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą w kościele św. Ducha w Toruniu.

Przygotowana przez oddział IPN w Krakowie wystawa „Zbrodnia katyńska 1940. Zagłada polskich elit” przybliża założenia paktu Ribbentrop-Mołotow, wyjaśnia okoliczności zbrodni w Katyniu, przedstawia efekty prowadzonych śledztw w tej sprawie oraz wynikające z nich nieścisłości. Dowiemy się także, na czym polegało kłamstwo katyńskie oraz jak przebiegały starania w dochodzeniu do prawdy w tej sprawie. Tablice można oglądać do 30 kwietnia przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy placu Teatralnym 2.

Zamordowani w Katyniu byli elitą polskiej armii i społeczeństwa. Wśród blisko 22 tysięcy ofiar byli generałowie, oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze policji, żandarmerii, Straży Więziennej, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, pracownicy wywiadu i kontrwywiadu II Rzeczypospolitej Polskiej oraz lekarze, farmaceuci, naukowcy, nauczyciele, prawnicy, politycy, przedstawiciele władz samorządowych, urzędnicy i księża.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP