Pamięci świętego Jana Pawła II

W dniu 19. rocznicy śmierci Jana Pawła II, wielkiego Polaka i patrona województwa kujawsko-pomorskiego, marszałek Piotr Całbecki, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Katarzyna Lubańska i radny województwa Jacek Gajewski złożyli kwiaty pod pomnikiem świętego, który znajduje się przy alei jego imienia w Toruniu.

– Województwo kujawsko-pomorskie jest jedynym regionem na świecie, któremu papież Franciszek powierzył patronat świętego Jana Pawła II. Dla milionów ludzi na całym świecie był i jest on orędownikiem dialogu opartego na prawdzie, miłości i sprawiedliwości – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Pierwsze stanowisko w sprawie ustanowienia Jana Pawła II patronem naszego regionu, z prośbą do władz kościelnych o zgodę na takie posunięcie, sejmik przyjął w lutym 2016, powołując się na ścisłe związki województwa, od początku jego historii, z postacią wielkiego Polaka. Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze.

Papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny świętego Jana Pawła II. W 2004 roku papież zgodził się przyjąć ofiarowany mu przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika doktorat honoris causa. Ceremonia miała miejsce w listopadzie 2004, podczas specjalnej audiencji w oficjalnej watykańskiej rezydencji. Dziesięć lat po śmierci Ojca Świętego, dla uczczenia jego pamięci, rok 2015 obchodziliśmy w Kujawsko-Pomorskiem jako Rok Jana Pawła II, Papieża Rodziny.

 

Beata Krzemińska Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP