„Poezja to echo proszące cień do tańca”- Carl Sandburg

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Poza promocją czytania, pisania czy publikowania poezji na cały świecie główną ideą tego święta jest podkreślanie znaczenia poezji w łączeniu osób z różnych pokoleń i profesji.

W drugiej połowie XX wieku było obchodzone 15 października, w dniu urodzin wybitnego  poety starożytnego Rzymu – Wergiliusza.

W szczególny sposób świętuje się ten dzień w Paryżu, gdzie od lat organizowane są festiwale poetyckie. Hucznie obchodzony jest także w Grecji, a także w Hiszpanii.

Chociaż większość z nas częściej czyta prozę to jednak warto czasami sięgnąć po tomik poezji.

Poezja jest dla każdego. Łączy ludzi bez względu na pochodzenie, wiek czy status materialny. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi. Sprawia, że czasem wychodzimy poza schematy, potrafimy się zatrzymać i uważniej spojrzeć na to , co nas otacza. Czyni życie piękniejszym i pozwala widzieć i rozumieć więcej. I chociaż wymaga od nas uwagi to również uczy otwartości i empatii.

W Polsce rok 2021 został ogłoszony, między innymi Rokiem Kamila Cypriana Norwida. Jest to świetna okazja by zapoznać się z jego twórczością poetycką. Uznawany za jednego z największych polskich poetów romantycznych przez dłuższy czas był zapomniany. Jego poezja została ponownie odkryta i doceniona w okresie Młodej Polski. Dokonał tego krytyk i wydawca – Zenon Przesmycki. Natknął się w wiedeńskiej bibliotece na tomik Norwida z 1862 roku. Dzięki niemu poznaliśmy między innymi cykl stu wierszy „Vade-mecum”.

Zachęcamy wszystkich do odkrywania piękna, które kryje w sobie poezja.

Autor: Katarzyna Hass – PiMBP w Nakle nad Notecią