Policja ostrzega, by nie wypełniać formularzy przesłanych przez oszustów internetowych

Nakielscy policjanci ponownie ostrzegają mieszkańców powiatu przed oszustami działającymi w sieci. Chcesz coś sprzedać na popularnych serwisach ogłoszeniowych, bądź ostrożny i pod żadnym pozorem nie wypełniaj otrzymanych linków!

Wiele osób sprzedaje przedmioty za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych. Niestety również oszuści coraz częściej wyszukują swoje ofiary właśnie za ich pośrednictwem.
Przestępcy kontaktują się poprzez popularne komunikatory już po kilku minutach od chwili, kiedy ogłoszenie zostanie opublikowane, jako osoby zainteresowane zakupem danego przedmiotu. Informują, że chcą zawrzeć transakcję, a dla ułatwienia jej przeprowadzenia proponują, by płatność odbyła się za pośrednictwem przesyłanego przez nich linku. Policjanci ostrzegają! Tego typu linki, choć do złudzenia przypominają serwisy ogłoszeniowe, są fałszywymi stronami!
Odbiorca linku informowany jest o konieczności wpisania swoich danych osobowych, danych z karty płatniczej łącznie z kodem CVV, dzięki któremu przestępcy uzyskują pełen dostęp do konta bankowego pokrzywdzonych.
Policjanci apelują o rozsądek. Nawet, kiedy zależy nam na szybkiej transakcji w żadnym przypadku nie należy korzystać z linków otrzymanych od potencjalnych kupujących. Tym bardziej, nie należy wpisywać tam swoich danych wrażliwych oraz informacji z kart płatniczych mogących posłużyć do dysponowania naszą gotówką. Należy pamiętać, że żaden rzetelny portal ogłoszeniowy nie wymaga podania tego typu danych do finalizacji transakcji!

kom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią