Policjanci przypominają o ostrożności podczas zakupów w sieci

Policjanci powiatu nakielskiego po raz kolejny apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności podczas dokonywania zakupów za pośrednictwem Internetu. Pamiętajmy, że nie każdy sprzedawca jest wiarygodny i dokonując zakupów warto wybrać ofertę, która pozwala na zapłatę przy odbiorze.

W Internecie można szybko i łatwo dokonać różnych zakupów. Niestety anonimowość, z jaką spotykamy się w sieci wykorzystują także oszuści, dlatego też osoba, która decyduje się na taką formę zakupów powinna zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Wskazanym jest, aby sprawdzać wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie innych kupujących. Kiedy sprzedawca wydaje się być mało wiarygodny nie warto ryzykować zakupu oferowanych przez niego towarów.

Jeśli już dokonaliśmy zakupów najbezpieczniejszą formą zapłaty jest płatność przy odbiorze towaru. Jednak i tutaj mogą pojawić się przykre niespodzianki, dlatego dla całkowitej pewności, że zapłaciliśmy za towar, który w rzeczywistości do nas dotarł, dobrze jest sprawdzić przesyłkę w obecności kuriera. Wiele firm działających na rynku o takiej możliwości informuje swoich klientów, a w przypadku ewentualnej reklamacji kontrola zawartości paczki w obecności kuriera bywa wymagana.

Musimy pamiętać także o tym, aby chronić swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nigdy nie powinniśmy wysyłać nikomu kserokopii swoich dokumentów, ani też podawać haseł, gdyż mogą one być wykorzystane przez oszustów.

Jeśli sprzedawca po otrzymaniu gotówki nie przesyła zakupionego towaru, a kontakt z nim się urywa, bądź też kiedy otrzymamy inny towar niż w rzeczywistości zamawialiśmy najprawdopodobniej zostaliśmy oszukani, o czym należy powiadomić  najbliższą jednostkę policji. Zgłaszając się do policjantów należy zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz wszelką dokumentację związaną z dokonaną transakcją, a także korespondencję, jaka była prowadzona ze sprzedawcą.

Niestety oszuści w dalszym ciągu działają w sieci, a kupujący nie zawsze są ostrożni. Tylko w ostatnich dniach policjanci powiatu nakielskiego przyjęli kilka zgłoszeń o tego typu oszustwach. Aby chronić swoją gotówkę warto być ostrożnym i stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do sprzedawców.

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

zdjęcie ilustracyjne