Półkolonie zimowe z więcborską Biblioteką

Ubiegły tydzień w naszej Bibliotece był bardzo aktywny z powodu półkolonii zimowych 2024, które zorganizowaliśmy dla dzieci w wieku 6-12 lat. Tegoroczna tematyka zajęć porwała Młodych Czytelników w świat robotów i sztucznej inteligencji. Pomocą w wędrówce po nowoczesnym świecie była książka pt. „Sztuczna inteligencja. To, o czym dorośli ci nie mówią”. Aktywnością rozciągniętą na całość półkolonii było konstruowanie i budowanie przez każdego Uczestnika swojego modelu robota. Efekt końcowy uwieczniliśmy na zdjęciach poniżej!

Każdy dzień zimowych półkolonii obfitował w różnorakie aktywności. Nie brakowało aktywizujących pląsów (z których bezsprzecznie największą frajdę przyniosło dzieciom tańczenie tzw. „Skrzypka”), gier rozwijających myślenie i spostrzegawczość, łamigłówek, wspólnych zabaw i – jak przystało na bibliotekę – zajęć z książkami! Poza głośnym czytaniem „Sztucznej inteligencji…” podążyliśmy kryminalnym szlakiem bohaterów znanej serii dla dzieci „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa M. Widmarka. Ponadto odwiedziliśmy Krajeński Park Krajobrazowy, gdzie skupiliśmy uwagę nie na zautomatyzowanym świecie maszyn i androidów, lecz na obserwacji natury i poznaniu ciekawostek na temat świata przyrody. W rozwijaniu wyobraźni i kreatywności pomogło nam spotkanie z malarzem, znanym w Polsce i poza jej granicami, Panem Zbigniewem Jastrowskim. Artysta opowiedział dzieciom o wystawie swoich prac, które wspólnie podziwialiśmy, by później każdy Uczestnik zimowych półkolonii mógł namalować własny, unikalny pejzaż.

Cieszymy się, że tegoroczne ferie były kolejną okazją do wejścia dzieci do interesującego świata literatury.Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku.

 

 

źródło: UM w Więcborku