Powiat Elbe-Elster (Niemcy). Strażakom udało się zatrzymać ogień, ale sytuacja nadal jest bardzo ciężka

Jak już informowaliśmy wczoraj, od czwartku strażacy z Saksonii i Brandenburgii prowadzili działania gaśnicze na około 450 hektarach lasów i pól. Po wczorajszej dramatycznej sytuacji strażacy odnotowali mały sukces pod koniec dnia. Pożar został zatrzymany w rozprzestrzenianiu się. Jednak sytuacja pozostaje nadal napięta. Do późnego wieczora rozmieszczono aż 250 zastępów straży, służby cywilnej oraz innych organizacji w celu zaopatrzeniu w wodę. Pomocy udzielają również okoliczni rolnicy, którzy beczkami dowożą wodę.

W nocy służby ratunkowe zajęły się gaszeniem nadchodzących płomieni oraz prowadzeniem patroli na leśnych ścieżkach tam, gdzie płomienie szalały i  pozostawili spalone podłoże leśne jeszcze w temperaturze ok. 200 – 300°C na powierzchni.

Niedaleko od pomnika Lagera Mühlberga dzisiaj, 25 czerwca 2022 roku rano ustawiono punkt kontrolny, aby zapobiec przemieszczaniu się  płomieni na kolejny obszar leśny. Ten punkt kontrolny jest zaopatrywany na dużą odległość w wodę ze żwirowni niedaleko Altenau. Ponadto przygotowywane są siły Straż Pożarna Powiatu Oder Spree, które zastąpią biorące udział w walce z żywiołem od czwartku. Droga łącząca między Kröbeln a Neuburxdorf w partnerskim Powiecie Elbe-Elster jest zamknięta dla osób zamiejscowych!

Landkreis Elbe-Elster