Premier RP w Nakle nad Notecią

W sobotę 29 czerwca 2019 roku Nakło nad Notecią odwiedził Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Była to pierwsza wizyta Premiera RP w Gminie Nakło nad Notecią.

Pierwszym przystankiem było Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Tam na przybyłych gości czekała kustosz Anna Sergott, która przybliżyła szczegóły nt. aktualnej wystawy „Opowieść o mieście – wystawa z okazji 720-lecia nadania praw miejskich Nakłu nad Notecią” oraz ekspozycji stałej. Premier był pod wrażeniem eksponatów, które zobaczył w nakielskim muzeum. W obecności Minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Bożeny Borys-Szopy, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Łukasza Schreibera, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego – Mikołaja Bogdanowicza i pozostałych zgromadzonych, Burmistrz Miasta i Gminy – Sławomir Napierała przekazał Premierowi pamiątkowego orła wykonanego z pyłku pszczelego.

Następnie Mateusz Morawiecki udał się na nakielski Rynek. Tam zobaczył ławeczkę Piłsudskiego oraz kolejną wystawę, znajdującą się od kilku dni w centrum Nakła nad Notecią – „Miasto Ludzie Wolność Nakło nad Notecią dawniej i dziś”. Udzielił również krótkiego wywiadu nakielskiej rozgłośni Radio Nakło.

Kolejnym przystankiem na trasie Premiera RP był Paterek, a dokładniej Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II. W maju br. został otwarty nowy budynek placówki, którego budowę wsparł m.in. Prezes Rady Ministrów. Inwestycja kosztowała 7,577 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków budżetu państwa stanowiło 2 mln zł.

Na trasie Premiera nie mogło zabraknąć również Potulic. Wizyta była okazją, by okazać hołd ofiarom niemieckiego obozu Potulice-Lebrechtsdorf. Premier w asyście ministrów – Bożeny Borys-Szopy i Łukasza Schreibera złożyli pod kamieniem pamiątkowym wiązankę kwiatów. Następnie goście udali się na potulicki cmentarz, gdzie spoczywają ci, którym nie było dane przetrwać gehenny niewoli.

Wizyta w Potulicach była ostatnim punktem wizyty Premiera RP w Gminie Nakło nad Notecią. Mateusz Morawiecki udał się w dalszą podróż po kraju. Burmistrz Sławomir Napierała spotkał się jeszcze tego dnia z ministrem Łukaszem Schreiberem, przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Wiśniewskim oraz radnym Mariuszem Skoczkiem w nakielskim Ratuszu.

Szymon Niemczewski – UMiG Nakło nad Notecią