W związku z przypadającą w przyszłym 2020 roku setną rocznicą powrotu Mroczy do macierzy trwają prace nad publikacją pn. „Wiek oświaty w Gminie Mrocza”. Autorem tekstów podsumowującego 100 lat procesu kształcenia dzieci w naszej gminie albumu jest Romuald Rosiński, dr literatury, wieloletni nauczyciel języka polskiego od 1985r. związany z mrotecką oświatą, redaktor naczelny Krajeńskiego Kwartalnika Literackiego „Obok”, jeden z autorów monografii Miasta i Gminy Mrocza. Fragment tekstu opisujący budynek Szkoły Podstawowej w Mroczy po działaniach wojennych:
„Budynek szkolny był w złym stanie technicznym. W trakcie działań wojennych został ostrzelany. Granat przebił ścianę, uszkodzona została klatka schodowa, dach wymagał odbudowy. O skali zniszczeń świadczy fakt, że gdy 5 kwietnia rozpoczęto nauczanie, zajęcia odbywały się tylko w kilku salach, na dwie zmiany. W listopadzie uruchomiono świetlicę dla uczniów, w której odbywały się także kursy dla dorosłych. (…)” W związku z trwającymi pracami nad albumem cały czas poszukujemy informacji, dokumentów, zdjęć lub innych materiałów dotyczących tego zagadnienia (budynki szkół, przedszkoli, kadra pedagogiczna, organizacje działające przy szkołach, salki katechetyczne itp.).
Jeżeli posiadacie Państwo w swoich zbiorach takie materiały zwracamy się z serdeczną prośbą o ich udostępnienie (do powielenia i dokumenty zostaną Państwu zwrócone) do Referatu Obsługi Administracyjnej i Promocji tut. Urzędu, Biuro nr 311, tel. 52 386 74 24. Taka pomoc z pewnością przyczyni się do wzbogacenia albumu, który będzie kolejną publikacją stanowiącą źródło informacji oraz będące cenną pamiątką. Serdecznie zapraszamy do pomocy.
Ewelina Musiał – UMiG Nakło nad Notecią