Od 1 listopada przedsiębiorcy mają możliwość składania wniosków o wakacje składkowe, które polegają na zwolnieniu z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy za jeden wybrany miesiąc w roku kalendarzowym. W ciągu zaledwie trzech dni do ZUS-u wpłynęło 48,2 tys. takich wniosków.
Zgodnie z obowiązującymi od tego miesiąca przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc, nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy
i Fundusz Solidarnościowy od obowiązującej ich minimalnej podstawy wymiaru składek. Dotyczy to osób wpisanych do rejestru CEDIG, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób (tzw. mikroprzedsiębiorców) oraz komorników sądowych, o ile spełniają warunki do skorzystania z wakacji składkowych – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Wymaganym warunkiem jest m.in. podleganie, choćby przez jeden dzień dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o wakacje składkowe. Istotny jest również limit rocznego przychodu z 2023 lub 2022 roku, który nie może przekroczyć równowartości w złotych 2 mln euro. Dodatkowo kwota pomocy publicznej otrzymanej w ciągu ostatnich trzech lat nie może przekroczyć 300 tys. euro (pomoc de minimis).
W trakcie wakacji składkowych przedsiębiorca będzie zobowiązany do opłacenia składki zdrowotnej oraz składek, które musi płacić za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników.
Składki objęte zwolnieniem będą finansowane z budżetu państwa i będą wliczane do przyszłej emerytury lub renty. Ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca musi podać informacje, na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.
Jak i kiedy złożyć wniosek
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) przedsiębiorca lub jego pełnomocnik może złożyć wyłącznie elektronicznie na PUE/eZUS – wyłącznie z konta płatnika na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia.O zwolnienie z opłacania składek mogą ubiegać się również wspólnicy spółek cywilnych, ale ważne jest, by wniosek złożyli ze swojego konta płatnika na PUE/eZUS, a nie z konta spółki, której są wspólnikami.
Zwolnienie za grudzień, o ile wniosek wpłynie w listopadzie
W tym roku z wakacji można skorzystać jedynie w grudniu, ale żeby uzyskać zwolnienie ze składki grudniowej, wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Jeśli przedsiębiorca spóźni się
i wniosek złoży w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.
ZUS będzie automatycznie rozpatrywać wnioski, a wszelkie informacje w tej sprawie będą dostępne na koncie płatnika w systemie PUE/eZUS. W przypadku częściowego zwolnienia lub braku ulgi, ZUS wyda odpowiednią decyzję, która zostanie przekazana na konto płatnika w systemie PUE/eZUS. Od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS.
Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim